Klubová výstava KCHLS 2005 - retrívři

Třeboň 17. září 2005


Obrazem 1...  (Foto M.Šírová a Pavel Mařík)
Obrazem 2... (Foto E. Šíbl)
Klubová výstava očima Brendy Phillips
      Klubová výstava retrieverů, konaná dne 17. září 2005 v Třeboni  

Byla jsme velmi poctěna, že jsem byla pozvána, abych posuzovala Flatcoated Retrievery a starší třídy fenek Golden Retrieverů na Vaší výstavě. Pohostinnost byla vynikající, během našeho víkendu o nás bylo dobře postaráno.

Váš venkov a krásné staré město Třeboň pro mě byly velmi zajímavé. Děkuji Vám všem, že jste se o nás tak dobře starali. Zklamáním bylo, protože neumím ani německy, že jsem opravdu nemohla ve svých posudcích vysvětlit to, co jsem chtěla říci, podrobněji. Domnívám se, že by stejně jako v jiných evropských a skandinávských zemích posudek v angličtině, poté přeložený, byl více vysvětlující.  

Měla jsem radost, že moje fenka Flatcoated Retrievera, jež získala BOB, se stala Best in Show. Je to výborná představitelka tohoto plemene, jež by obhájila svou pozici ve většině zemí.

Celkově jsem shledala, že Flatcoati jsou dobrého typu, počátek chovu určitě určoval hlavně jeden dobrý pes. Avšak dělala mi starosti hmotnost mnoha jinak dobrých předváděných Flatcoatů. Je třeba mít na paměti, že ve standardu tohoto plemene Flatcoat není těžký pes. Je to aktivní pracovní pes. Neexistuje žádná omluva, aby pes tak těsně před loveckou sezónou byl tlustý, a tudíž nebyl v kondici. Shledala jsem, že hlavy a výrazy jsou převážně dobré. Velikost je přijatelná. U některých Flatcoatů se vyskytují vady, jež nalézáme u Flatcoatů na celém světě, například špatné zaúhlení předních a zadních partií. Je třeba dbát o to, aby nebyl spářen jedinec s krátkým hrudním košem s jedincem s dlouhou zadní částí hřbetu. Mějte, prosím, na paměti, že délka Flatcoata je určována jeho hrudním košem. Že zadní část hřbetu by měla být krátká a čtvercová. Dlouhá, slabá zadní část hřbetu a špatné zaúhlení jsou dvě věci, jichž je třeba se vyvarovat u pracovních loveckých psů.

Pokud jde o fenky Golden Retrievera, byla jsem zklamána, že mnohé z nich dosud neměly novou srst. Bohužel je to plemeno, jež potřebuje svou srst. Pro většinu z nich to prostě bylo špatné období roku. Myslím, že toto plemeno ve Vaší zemi možná potřebuje injekci nové krve, celkově se stávají trochu nevýraznými, rovněž dělají dojem, že trpí depresí. Vím, že v Evropě existuje několik dobrých Golden Retrieverů, posuzovala jsem je. Nicméně mě potěšila moje fenka, jež získala titul BOB.

Děkuji všem vystavovatelům za to, že mi předvedli své retrievery. Bylo mi ctí je posuzovat.

Brenda Phillips 

  

[úvodní strana] [KCHLS] [CCR] [FCR] [GR] [CHBR] [LR] [NSDTR] [CMKU] [CMKJ] [CMMJ] [webmaster]