Klub chovatelů loveckých slídičů - Sekce retrieverů

 
  Péče o zdraví psa
Retrívři jsou plemeno, které je na péči velmi nenáročné. Péče o vlastního psa by měla být pro majitele zábavou a sbližováním se svým psem, protože každý pes je vizitkou svého pána. Zdravý pes, v dobré kondici, s lesklou svítící srstí (ale ne tlustý), na první pohled jakoby říkal: „Mám se dobře a mám dobrého pána, který na mne dbá."
Údržba srsti u jednotlivých druhů retrívra
Srst se u retrívrů nemusí upravovat. Všichni retrívři mají obrovskou samočisticí schopnost srsti a ani u dlouhosrstých plemen (tj. u golden retrívra a flat coated retrívra) nemá srst tendenci plstnatět.
Labradorský retrívr je krátkosrstý pes, ale v době línání je třeba mu pomoci od staré srsti a občas ho vykartáčovat. Při línání proto češeme nebo kartáčujeme psa mnohem častěji. Labradorským retrívrům je nutno častěji dopřát (pokud to počasí dovolí) koupání v rybníku nebo v řece. Srst, když je zdravá, se leskne a v černém zbarvení přechází až do modra.
U plemene chesapeake bay retrívr provádíme stejnou údržbu srsti jako u labradorského retrívra.
Golden retrívr a flat coated retrívr jsou dlouhosrstá plemena, proto potřebují péči o srst trochu větší. Ani jejich srst však nemá tendenci plstnatět, s výjimkou míst za ušima, kde by k tomu mohlo dojít. Stane-li se, že srst zplstnatí, musíme ji vystříhnout. U plemene nova scotia duck tolling retrívr se uplatňuje stejná údržba jako u golden retrívra a flat coated retrívra.
Curly coated retrívr je jediné kudrnaté plemeno retrívra, které se nestříhá a nečeše. Úpravu provádíme pouze rukou, a to tak, že psa navlhčíme, rukou sevřenou v pěst mu jezdíme proti srsti a tím ho staré srsti zbavujeme. Nikdy ho nečešeme hřebenem nebo kartáčem a zvláště nikdy ne směrem po srsti.
Při údržbě srsti zároveň provádíme kontrolu, jestli pes nemá blechy nebo klíště. Chovatelům doporučuji pořídit psovi proti blechám protiparazitární obojek. Pes může chytit blechu i při jeho používání. Když se tak stane, osvědčily se mi daleko více antiparazitární pudry než spreje. Pokud psovi najdeme klíště, musím ho ihned odstranit. Je dobré postižené místo namazat nějakým tukem a klíště se potom snadněji vyndává. Nikdy klíště nevytahujeme rukou. Použijeme vždy pinzetu (v prodeji jsou speciální pinzety na klíšťata) hlavně proto, že by klíště mohlo být přenašečem boreliózy. V tom případě by stačil kontakt s oděrkou na naší ruce a mohli bychom se nakazit.
Zuby
Chrup dospělého psa má 42 zubů. V horní čelisti je 20 zubí a v dolní čelisti 22 zubů. Zuby jsou rozlišené na řezáky, špičáky, zuby třenové a stoličky. V horní čelisti jsou na každé straně tri řezáky, jeden špičák, čtyři zuby třenové a tři stoličky. Štěňata mají mléčný chrup:složený z 28 zubů, v každé čelisti mají po 14 zubech. Mléčný chrup se objevuje ve stáří asi čtyř týdnů, k jeho výměně dochází od třetího měsíce. Ukončení výměny chrupu je individuální u každého psa, většinou to bývá mezi sedmým a osmým měsícem, ale není výjimkou, že poslední zuby se proříznou až v jednom roce. V naší chovné stanici jsme měli případ, kdy se pes dozubil až v patnácti měsících.
Stav chrupu musíme občas kontrolovat. Některým psům se usazuje na zubech zubní kámen a tím může dojít ke vzniku zánětu dásní. Psovi potom velmi nepříjemně páchne z tlamy. U retrívrů zánět není tak běžný a velmi záleží na tom, čím krmíme. V našem chovu to řešíme tak, že naši psi dostanou jeden až dvakrát do měsíce skrojky tvrdého chleba a tím si zuby udržují v pořádku. Tento způsob se dá použít, pokud váš pes žere chleba. Předejít se tomu dá i přidáním telecích kostí do žrádla (nikdy ne jiných).
Vzájemné postavení řezáků v dolní a horní čelisti nám určuje, jaký má pes skus. Retrívři musejí mít skus nůžkový, jiný skus je vylučující vadou z chovnosti i při výstavách.
Skus nůžkový: řezáky horní čelisti přesahují těsně řezáky čelisti dolní.
Skus klešťový: řezáky horní čelisti nasedají hranami na hrany řezáků dolní čelisti.
Předkus: řezáky horní čelisti se dotýkají zadní plochy řezáků dolní čelisti, příp. je mezi nimi větší mezera. Podkus: řezáky horní čelisti se nedotýkají svou plochou přední plochy řezáků v dolní čelisti, mezi řezáky horní a spodní čelisti je velká mezera.

Zubní vzorec trvalého chrupu:

3142    horní

————-           čelist (polovina)

3143    dolní

Zubní vzorec mléčného chrupu:

313     horní

————-         čelist(polovina)

313      dolní

Uši
Uši musíme psovi také kontrolovat. Aby boltce byly vždy čisté, | musíme je občas umýt. Retrívři jsou psi, kteří většinou nemají žádné problémy se záněty zvukovodu. Určitá prevence musí být však vždy. Když se vrátíme z procházky a je ošklivé, blátivé počasí hrozí nebezpečí, že pes si mohl při svém běhání a hraní do ucha něco zanést. Proto mu uši zkontrolujeme a případně tamponem na špejli (jako malému dítěti) zvukovod vyčistíme. Jestliže pes začne třepat hlavou, ucho si neustále drbat nebo dokonce začne uchem jezdit po zemi, něco jsme zanedbali a pes má pravděpodobně v uchu zánět. V takovém případě musíme okamžitě navštívit veterináře.
Oči
Retrívři netrpí velkými problémy s očima, ale základní péči opět vyžadují. Zdravé oko je jasné, čisté a nezarudlé. Oční sekret, který oko psa vylučuje, odstraníme vlhkým hadříkem. U retrívrů musíme dávat větší pozor na oči zvláště za teplého a prašného počasí. Retrívři jsou lovečtí psi a přinašeči, mají proto chuť stále něco hledat, prolezou každé křoví a může se jim do očí dostat prach, který potom oko dráždí. Jestliže psovi po takovéto procházce necháme oči bez ošetření, může v oku vzniknout zánět, který přechází i v zánět chronický. Vyčistění oka je nejlépe provádět vypláchnutím destilovanou vodou. Jestliže vidíme, že se začíná objevovat zánět, jdeme okamžitě k ve­terináři, který rozhodne o způsobu další léčby.
Drápy
U psů, kteří jsou umístěni venku a mají dostatek pohybu, s drápy prakticky nemusí majitel nic dělat. Pouze u těch psů, které máme doma a nechodíme s nimi častěji ven, musíme drápy stříhat, protože pes nemá příležitost si je obrousit pohybem. Nutná údržba drápu je u starých psů, kteří již pohybu mají málo a nestačí si je obrušovat. Neplatí to ale vždy a pro všechny staré psy. Máme doma třináctiletého labradorského retrívra, který si obrušuje drápy stále spolehlivě,
Anální váčky
Někteří psi i feny trpí ucpáváním análních váčků umístěných v blízkosti konečníku. Poznáme to podle toho, že i když jsou psi odčervení, takzvaně sáňkují (to znamená, že jezdí zadkem po zemi). S tímto problémem je třeba navštívit veterináře, který váčky vymáčkne. Tento problém je velmi individuální, někteří jedinci ho vůbec nemají a jiným se váčky musejí čistit i každé tři měsíce.

Čerpáno z knihy RETRÍVŘI  ing.Kubeše a Kordy

Zpět