Klub chovatelů loveckých slídičů - Sekce retrieverů   


28.11.2003 Mladá fronta DNES - Titulní strana - strana 1

Kočky a psi budou muset mít evropský pas

Brusel (Od našeho zpravodaje) Chystáte příští rok v létě vyjet do ciziny se svým psem? Budete mu muset pořídit pas. Svůj cestovní doklad budou muset mít i kočky a fretky. "Pasy pro zvířata budou povinné od července příštího roku," řekla mluvčí Evropské komise Beate Gminderová. Nařízení se vztahuje na všechny země Evropské unie, tedy i na Česko, které se členem EU stane příští rok v květnu. Pas bude modrá knížečka zhruba o dvaceti stranách. Zvíře tam bude mít své foto a další běžné údaje. Tedy jméno, datum narození, pohlaví, druh srsti - a navíc i jméno a adresu chovatele. "Pro vydání pasu bude nutné, aby zvíře mělo registrační tetování nebo čip," vysvětlila Gminderová. Právě podle těchto znaků se dá ověřit totožnost zvířat. Další podmínkou bude platné očkování proti vzteklině. Vypadá to neuvěřitelně, ale nařízení má své logické jádro. V zemích Evropské unie platí rozdílné veterinární předpisy a pas by měl cestování se zvířetem zjednodušit. Bude uznáván ve všech zemích unie a chovatel díky tomu nebude muset zjišťovat, jaké doklady a potvrzení potřebuje pro své zvíře, aby s ním mohl překročit hranice. Celá záležitost s psími a kočičími pasy však má pro Čechy jeden zásadní háček. Podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna ještě vůbec není jasné, odkdy a kdo přesně bude tyto doklady vydávat.

"Budeme plnit to, co bude platit v dalších zemích EU," řekl k rozhodnutí Evropské komise mluvčí veterinární správy. "Až to bude, tak to bude s dostatečným předstihem oznámeno," řekl. Podle mluvčího bude veterinární správa pravděpodobně spolupracovat při vydávání evropských pasů se soukromými veterináři a jejich komorou. "Pas pro domácí zvířata bude akceptován po celé unii jako doklad, že zvířata byla očkována proti vzteklině," uvedl komisař pro ochranu spotřebitelů a zdraví David Byrne. "Je to důležitý krok k volnému pohybu lidí a jejich domácích mazlíčků, který byl umožněn dramatickým pokrokem v boji proti vzteklině - ta je nyní na pokraji totálního vykořenění v celé unii," dodal Byrne. Byrne také připomněl, že pas "usnadní veterinářům seznámení se s lékařskou historií zvířete". Lékařské údaje se totiž neomezí jen na očkování proti vzteklině. Do pasu lze vyznačit i jiné druhy očkování a různá ošetření, například proti klíšťatům nebo tasemnicím.

Do Británie to se zvířetem nepůjde ještě pět let

To však neznamená, že si teď evropský pas musí obstarávat každý majitel psa a kočky. Potřebují ho jen ti, kdo chtějí vyrazit k moři, do Paříže nebo do Říma i se svým domácím mazlíčkem. "Pokud zůstáváte doma, nepotřebuje váš pes či kočka ani mikročip. Když necestujete, nemusíte dělat nic zvláštního," připomněla Gminderová. Pas má platit prakticky v celé unii. Určité potíže budou mít jen zvířata mířící do Irska, Británie a Švédska, kde ještě pět let zůstanou v platnosti jejich (složitější) domácí předpisy. Evropský pas však bude od července 2004 platit také ve třech zemích, které členem unie nejsou: v Norsku, Lichtenštejnsku a na Islandu. Očkování, čipy nebo tetování si lze zajistit u veterinářů. Podle Gminderové to nepředstavuje pro majitele zvířat žádné dodatečné náklady.

DO EVROPY S PASEM. Psi, kočky a fretky budou na cesty do EU potřebovat doklad.

Autor: MICHAL MOCEK

 

[úvodní strana] [KCHLS] [CCR] [FCR] [GR] [CHBR] [LR] [NSDTR] [CMKU] [CMKJ] [CMMJ] [webmaster]