Labradoodle

Při brouzdání internetovými stránkami, jsem narazil na práci australských kynologů při šlechtění nového plemene LABRADOODLE, jedná se o cílené křížení mezi Pudlem a Labradorem. Jako zajímavost, jsme pro Vás stáhli několik foto a opsali návrh standardu tohoto zajímavého pejska.
 

Popis:

Tělo Labradoodla je trochu těžší než tělo standardního pudla. Přední končetiny jsou mohutné a svalnaté. Uši jsou přilehlé k hlavě a měly by být ve stejné výši jako oči. Kůže by měla být střední tloušťky a neměla by viset pod linií dolního rtu. Nadměrné množství chlupů v ušních dírkách je vadou. Hlava je široká, obočí výrazné, úhel mezi čelem a čenichem střední, oči přiměřeně daleko od sebe, vzdálenost od čenichu k očím delší než od očí k týlu. Hlava by měla být dokonalá a dobře tvarovaná. Dlouhá, úzká nebo sražená hlava je vadou. Oči jsou mírně kulaté, velké a výrazné. Vystouplé nebo zapadlé oči jsou vadou. Vlhké nebo slzící oči jsou vadou. Zuby by měly mít nůžkový skus. Podkus nebo předkus je vadou. Příliš mnoho malých zubů je vadou. Čenich je velký, čtvercový a masitý. Pokud jde o ocas, je upřednostňován nízko posazený ocas ve tvaru šavle; vysoko posazený “veselý ocas“ je přijatelný. Ocas typu vačice je vadou. Tučný, těžký nebo hrubý vzhled je vadou. Uši jsou posazeny těsně nad úrovní oči. Čenich je trochu užší, než u labradorského retrievera. Délka srsti je v rozmezí 4 až 6 palců (10-15 cm). Struktura srsti by měla být podobná struktuře srsti angorské kozy. Barvy srsti jsou následující: křídově bílá, krémově bílá, meruňkově zlatá, čokoládově hnědá, kávově hnědá, černá a stříbrná. Křídově bílá, krémově bílá a meruňkově zlatá mohou mít růžový nebo černý pigment. Čokoládově a kávově hnědá musí mít růžový pigment mísící se s barvou srsti. Černí a stříbrní psi musí mít černý pigment a tmavohnědé oči.
 

Povaha:

Labradoodle je dobrý k dětem a velmi snadno se cvičí. Dobře vychází s jinými psy. Je velmi chytrý, společenský a hravý. Rychle se učí neobvyklé nebo zvláštní úkoly. Je aktivní, někdy trochu komický. Může se pokusit přelstít svého pána, pokud je nedisciplinovaný. Je přátelský, i když věrný své vlastní rodině. Není agresivní.
VADY: Uštěkaný, příliš přecitlivělý, dominantní/agresivní, budící postrach/bázlivý, agresivní vůči jiným zvířatům. Psi vykazující jakékoli rysy tohoto chování by neměli být chováni.
 
Standard: Výška – 21-24 palců (53-60 cm)
Standard: Hmotnost – fenky – 45-60 liber (20-27 kg). Psi- 55-77 liber (25-35 kg)-)
Malá odrůda: Výška-17-20 palců (43-51 cm)
Hmotnost- 26-55 liber (12 až 20 kg). Psi dosahují vyšších uvedených hodnot.
 
Rovněž se říká, že existuje středně velká odrůda, jež je velká přibližně jako malý labrador.
 
Zdravotní problémy:  Je nutné sledovat HD, PRA, VonWilabrands, potíže s lokty a čéškou.
 
Životní podmínky
Labradoodlu se bude dobře dařit v bytě, pokud bude mít dostatek cvičení. Uvnitř jsou středně aktivní a je jim nejlépe, když mají k dispozici alespoň průměrně velký dvorek.
 
Výcvik: Toto plemeno je velmi vhodné k výcviku, práce mu působí radost.
 
Délka života: přibližně 13-15 let
 

Úprava srsti:

Curly coated labradoodle potřebuje pravidelné kartáčování pomocí hladkého kartáče minimálně každé dva týdny a možná dvakrát až třikrát ročně trimování, přistřižení nebo zastřižení, aby byli upravení. Většina labradoodlů málo pelichá nebo vůbec nepelichá a nezpůsobuje alergie.
 

Původ

Labradoodle je kříženec mezi labradorským retrieverem a standardním pudlem. Tento klasický příklad logického a plánovaného křížení byl vytvořen v 80. letech 20. století v Austrálii. Cílem bylo a dosud je vytvořit nové “plemeno“ s nejlepšími vlastnostmi původních plemen. Je dosud příliš brzy, abychom mohli říci, zda tento kříženec bude úspěšný. Cílem Wallyho Conrona je vypěstovat asistenční psy, jež nepelichají (pro osoby s alergiemi). Vodicí labradoodlové byli úspěšně vycvičeni a umístěni v Austrálii a na Havajských ostrovech, avšak nepelichání, což je vlastnost standardního pudla, se nestalo jejich  stálou vlastností.
 
Sestaveno z australských internetových materiálů.                                                                          Jiří Šváb

[úvodní strana] [KCHLS] [CCR] [FCR] [GR] [CHBR] [LR] [NSDTR] [CMKU] [CMKJ] [CMMJ] [webmaster]