Klub chovatelů loveckých slídičů - Sekce Retrieverů  


Výcvikový tábor s retrievery Albeř 2006 – II. turnus

Kde a co že to je…?

Jižní Čechy, okres Jindřichův Hradec, Albeř u Nové Bystřice – rekreační středisko Walter – to je již tradiční místo konání výcvikového tábora pro retrívry, který pořádá Výcvik retrieverů v Praze (Eva Píchová a Jindra Hermannová), pod záštitou KCHLS.

Letos to byly čtyři roky od konání toho prvního. Chatová osada nacházející se na okraji lesa čítá 15 chatek, společné sociální zařízení zvlášť pro muže a ženy, jídelnu, houpačku, kolotoč, pískoviště, ohniště a parkoviště. Ubytování je zde v patrových dřevěných chatkách, přičemž každé patro má svůj vlastní vchod, vařič, lednici, nějaké to nádobíčko a topeníčko. Do každé chajdy se vejde pět lidí (dolů tři a nahoru dva). Okolí tábora tvoří les, les a zase les :-) Není to ovšem ledajaký les, je to les obsahující povětšinou mraky hub, takže nadšení houbaři si zde opravdu přijdou na své. Koho nebaví houbaření může zkusit rybaření. Koho nebaví ani to může les a okolí využít k procházkám nebo případní cyklisté s koly se jistě na místních silničkách a cestičkách také vyřádí… Jsou tu pro ně značené cykloturistické trasy, na kterých, když se zapomenou, mohou skončit až v sousedním Rakousku, kam některé vedou… Ti, kteří se rádi pohybují na kolech čtyřech jistě nadchne spousta kulturních památek a míst v okolí. Při otevření turistické mapy a automapy zjistí, že mají na týden opravdu co dělat… :-) Za zmínku stojí výlet vláčkem taženým parní lokomotivou po úzkokolejné trati Nová Bystřice – Jindřichův Hradec v délce 30 km, nebo kromě již zmíněných měst např. Červená Lhota, Telč, Strakonice, Dačice, Třeboň. A ten, kdo se nechce vzdalovat z osady jistě užije místní hřiště k různým hrám nebo ohniště k opékání buřtíků. Pro ty, kteří sem zavítají se svými většími ratolestmi je tu možnost zabavení malých satanášů na hřišťátku s houpačkou a pískovištěm. No a pro ty, kteří sem vyrazí s kočárkem, tak se tu taky něco najde – to je už vyzkoušené – terén pro kočárky je také většinou dobře sjízdný :o) Vyžití je tu opravdu veliké, jak pro lidi, tak i pro psy, kteří v blízkých honitbách mohou cvičit a v místních lesích se válet v močálech a bažinkách a páchat bahenní zábaly... Pro prasopsy opravdu ideální, pro jejich nechápavé majitele už méně :o) 

O co jde, jak to je…?

V sobotu 26.8. krátce po 12h. se začaly sjíždět první retrívří nadšenci spolu se svými čtyřnohými svěřenci, na které již v táboře čekaly v plné síle organizátorky Eva s Jindrou. Vzhledem k pěknému počasí se někteří záhy po vybalení, a někteří ani to nestihli, jali svých proutěných košíků a nabroušených nožíků a vyrazily na houby. Jiní šli zkoumat okolí a nebo se zdržovali v místě a snažili se zorientovávat v táboře :-)

Navečer před večeří byl svolán první táborový nástup, na kterém byli všichni přivítáni na místě, seznámeni se všemi cvičitelkami, dalšími důležitými osobami, možnostmi a nemožnostmi pobytu, bylo vyřčeno několik pravidel pro bezproblémové soužití lidí i psů v táboře, padly i velmi důležité informace o obživě a byl také nastíněn program cvičení a tábora celkově. Následně byli psíci spolu s jejich vůdci rozděleni do skupin podle toho, jakým směrem chtějí ubírat své svěřence a sebe samé… Zatímco jedni sem přijeli za účelem přípravy a následné účasti na OVVR (Ověření vrozených vlastností retrieverů), které se zde již pravidelně na konci tábora konají, ti druzí, zkušenější, byli chtivý přípravy na zkoušky lovecké upotřebitelnosti.

Jednotlivým skupinám byly přiřazeny zkušené cvičitelky – Eva Píchová, Jindra Hermannová, Jarmila Horníčková, Helena Kotasová, Radka Bursíková a jednodenní záskok za Helenku měla Soňa Turková.

Následnou večeří a táborákem byl završen první den tábora.

Nástupy byly skoro každý den a vždy se tak nějak dohodlo, co se bude dít následující den, kdo kam půjde cvičit a tak podobně… A co se nedohodlo, tak se vždy zdárně dořešilo za pochodu.

Jak a kde se cvičí…?

Cvičební program byl takový, že každá z cvičitelek měla dvě skupinky. Zatímco jedna skupinka šla první den cvičit od 8h. a druhá si mohla přispat, protože šla pracovat až na 10h. Další den se to obrátilo a přispávala si skupinka první. A takhle se to každý den opakovalo. S výcvikem se začínalo již v neděli a končilo ve středu. Pro cvičení jsou využívány prostory MS Klášter a nebo MS Sedlo. V obou lokalitách jsou dobré podmínky pro cvičení – jsou zde jak lesy, pole a louky, tak i vody. Cvičí se s dummíky i se zvěří.

A jinak, co se tam děje…?

Výcvikové tábory v Albeři ale nejsou zdaleka jen o cvičení. Ani tento nebyl výjimkou. Velmi důležitá věc – papání… Snídaně jsou z vlastních zdrojů. Ovšem, co se týče obědů a večeří, tak se o naše stále plná bříška staral vedoucí rekreačního střediska pan Jaromír Platoš spolu s výbornými kuchařkami a jejich moc dobrými a vydatnými porcemi jídla. Obědy bývaly okolo 12:30 a večeře po 18h. Na malé porce a nedostatek jídla si snad nemohl nikdo stěžovat… :-)

O zábavní stránku v táboře se starala z převážné části Jindra Hermannová mladší spolu se svými pomocníky. Pro tentokrát byla připravena velká celotáborová hra, na jejímž konci čekal na vítěze táborový poklad. Hra se skládala z různých soutěží probíhajících po celou dobu konání tábora, ať už byli soutěžící lidé nebo bylo k výkonu úkolu potřeba i čtyřnohých kamarádů… Družstva tvořili výcvikáři spolu se svými svěřenci - ranními a dopoledními skupinami dohromady. Každé odpoledne probíhali v táboře různé disciplíny, některé i mimo tábor, součástí byl i orientační pochod ve skupinách a noční bojovka.

Do celotáborové hry se počítala i účast na již tradičním Platošově poháru, letos třetím v pořadí, který se konal ve čtvrtek dopoledne, v den, kdy čtvernožci připravující se až doposud na OVVR odpočívali. Platošův pohár jsou vlastně takové zjednodušené zkoušky skládající se z disciplín ze zkoušek lovecké upotřebitelnosti. Letos do soutěže přihlásili soutěživí a výhry chtiví majitelé rekordních 35 psů. Kde to vzali, bůh ví, každopádně všech 35 opravdu nastoupilo… :-) Disciplíny, které retrívři musely absolvovat byly – marking, handling na vodě, odložení a dohledávka dvou kusů pernaté v lese. Všichni se s úkoly pěkně poprali a večer bylo vyhlášení výsledků a bodů do celotáborové hry…

K táboru v Albeři neodmyslitelně patří páteční pořádání OVVR pod záštitou KCHLS – sekce retrieverů, kterého se účastní převážně ti, kteří se tu od neděle do středy pilně na toto ověření vloh připravovali. Jako vždy přijela posuzovat práci retrieverů zkušená rozhodčí Lucie Šeráková. Výkony psíků byly přísně, ale spravedlivě oceněny a odpoledne bylo i vyhlášení výsledků. Aby skupinky OVVRkářů nebyly diskriminovány, do celotáborové  hry se započítala jejich účast na OVVRkách.

Toto všechno byly aktivitky prováděné ve dne… Ale i večer se v táboře dějí věci… :o) Když se setmí, rozhoří se táborák, okolo kterého většina lidiček večer usedne a klábosí o všem možném. Hub chtiví, i přes to, že se již v táboře stmívalo, stále čistili houby a snažili se je nacpat do místních mrazáků nebo připravovat k sušení, což se jim tak nějak dařilo… Houbaři tyto aktivity vyváděli v podstatě každý den nepřetržitě od odpoledne… Dle jejich vyprávění v lesích okolo tábora o houby přímo zakopávali a prý musely dělat, že spoustu z nich nevidí, páč už neměli, kam by je dávali… Jestli si nevymýšlí, toť otázka, ale vzhledem ke stále plným stolům, hrncům a mrazákům, je to asi pravda :o)

No, takže ti, kdo se zrovna nehrabali stále v houbách, nebo nešli odpočívat nebo klábosit před chatku, tak se účastnili večerního táboráku, někteří stateční a vytrvalí až do brzkých ranních hodin :-)

Jeden večer nás přišel navštívit vzácný host – pan veterinář – který vyprávěl o různých nemocech a večer se poté ubíral spíše formou diskuse s přítomnými, kteří se ptali na to, co je konkrétně zajímalo.

V rámci celotáborové hry se také konala tradiční noční bojovka, které se zúčastnilo mnoho statečných, ale i spousta nestatečných lidiček, tajně v doprovodu baterek a dalších vymožeností moderní doby, které vydávají aspoň trochu světla :o) Všichni nakonec došli do konce, živí, zdraví, se suchými kalhotami, s úsměvem na tváři a zelenou rukou od potravinářského barviva, když lovili kuličky v kýbli :o)

Ještě před bojovkou se mnozí posilnili tradičním prasátkem, které bylo připraveno a ze kterého nakonec nic nezbylo…

A teď asi takový menší souhrn co…?

I přes ne moc teplé počasí byl tábor jako vždy super – topeníčka v chajdách zachránila naše ruce, nohy a nosy před umrznutím a umožnily nám existenci v táboře v době chladných nocích. Teploměry v autech nám skoro denně ukazovali po ráno 7-8 °C, což opravdu není moc, ale i tak jsme to všichni ve zdraví zvládli. Přes dopoledne jsme se zahřívali při „mučení“ našich psích svěřenců, i někteří z nich se zahřívali při mučení svých páníčků. No a odpoledne jsme blbli při hrách a večer u ohně, takže se ta zima dala zvládnout. Atmosféra tábora byla příjemná, v přátelském duchu všech zúčastněných. I psíci se chovali ukázněně, nezlobili, ale jinak bezva týdenní dovča.

Zajímavým zpestřením pro tábor a celotáborovou hru byla tajná odbojová skupina Temné oko, která se zjevila, udělala chaos v táboře a nechala za sebou spoustu dohadů… Řádila tak, že začátkem týdne ukradla táborový poklad, tudíž se sice pořád blblo a soutěžilo, ale v podstatě až do pátku nebylo o co… Temné oko seslalo možnost vykoupení pro Evu a Jindru, které musely splnit nějaké ty úkoly, aby poklad získaly zpět. Prvním úkolem bylo sestavit básničku, která měla obsahovat jména všech psíků v táboře. Další úkol byl vypracovat barvu, na které měly být další instrukce… Nakonec asi vše uspokojivě zvládly, protože poklad se nakonec kdesi našel…

Nutno podotknout, že po neustálých dohadech, vzájemného osočování ze všech stran se odbojovou skupinu Temné oko nepodařilo zatím vypátrat a odhalit… No, hlavně, že se poklad našel a v pátek bylo co předat vítězům, že… :o)

Nakonec by to chtělo asi někomu poděkovat, že…?

Za zorganizování tohoto výcvikového tábora byly, jsou a snad i do budoucna budou odpovědné již několikrát zmiňované Eva Píchová a Jindra Hermannová, za což jim patří velký dík a obrovský obdiv, protože ne vždy to mají lehké a bez komplikací. To samé platí i pro jejich rodinné příslušníky, kteří jsou do kolotoče točícího se okolo psů logicky stáhnuti také a lehké to nemají stejně tak. Zvláštní poděkování patří Milanu Píchovi za starání se o technické věci okolo tábora a za jeho bezproblémový chod po této stránce, také za večerní bavení všech přítomných u ohně a za spravedlivé posuzování na Platošově poháru, kde byl u disciplíny „odložení“.

Poděkování patří také cvičitelkám, které se neúnavně po ránu vrhaly vstříc těm našim psím neposedům, které jsme jim tam navozili … :-) Také jim díky za odborné rady, pomoc a podporu při „trápení se“ s chlupatci a také za jejich účast a vedení skupin při celotáborové hře, kdy s námi i přes dopolední výcvik všechno statečně absolvovaly…

Převážně díky Jindře Hermannové mladší a díky jejím pomocníkům jsme měli o zábavu postaráno během pobytu v tom našem „pralese“ a tak moc díky za ochotu a snahu zpestřit nám dovču hrami a podobnými zábavnými výmysly :-)

I Temné oko, ať už je to kdokoliv, si zaslouží poděkování, protože hezky zpříjemnilo táborovou hru a hezky zabavilo organizátory a spekulanty.

Bez dobrého a vydatného jídla bychom to nezvládli a brzy padli, takže díky také těm, kteří nás na táboře živili – kuchařkám a hlavně panu Platošovi – jemu navíc za to, že nám každým rokem poskytuje tento pralesní azyl pro nás a naše retrívří chlupatce a že je s námi se všemi tak trpělivý a shovívavý...

Lucii Šerákové patří také velké díky za ne vždy lehké, ale spravedlivé posuzování při OVVR, které se v táboře již tradičně konají. V souvislosti s ní také díky KCHLS - sekci retrívrů, pod jejíž patronací se toto ověření vloh koná. A také MS Klášter a MS Sedlo za poskytnutí prostor ke cvičení a konání OVVRek.

No a v neposlední řadě nutno poděkovat všem lidičkám, kteří se tábora zúčastnili, protože bez nich by tábor nebyl a tak skvělá atmosféra taky ne.

Snad se na nikoho  nezapomnělo, pokud ano, omlouvám se a děkuji dodatečně…

Příští rok v Albeři nashledanou :-)

Lucie Hančarová & Bonnie z Říčanských luk

 

[úvodní strana] [KCHLS] [CCR] [FCR] [GR] [CHBR] [LR] [NSDTR] [CMKU] [CMKJ] [CMMJ] [webmaster]