Klub chovatelů loveckých slídičů - Sekce retrieverů


FTR 20.12.2002 Terešov

V pátek 20.12.2002 uspořádal OMS Rokycany pro Klub chovatelů loveckých slídičů - sekce retrívrů zkoušky Field Trial Retrieverů (FTR). Zkoušky se konaly v bažantnici Terešov - MS Tisová hora. FTR je vrcholová zkouška, na které musí retrívři prokázat svoje dovednosti a použitelnost při skutečném honu na drobnou zvěř.

 

Vědělo se o nás (Rokycanský deník 18.12.2002)

 

Za slunečného, ale velmi chladného počasí, bylo 8 stupňů pod nulou, se zde sešlo 8 retrívrů, 4 zlatí a 4 labradorští.
Sraz byl 8,30 hodin následovala přejímka psů, veterinární kontrola, kontrola dokladů psů. Samozřejmě nezbytná porada rozhodčích, kde se projednal scénář zkoušek. Vrchní rozhodčí byla zkušená všestranná rozhodčí paní Dana Hájková, rozhodčími byli pánové Jan Kozlík a Ing. Miroslav Gregor. V 9,30 byl nástup ke zkoušce, kde byli účastníci seznámeni s průběhem zkoušek a kde se losovala startovací čísla.
V 10,00 hodin byl společně se střelci a honci nástup k honu. Všichni byli seznámeni s pravidly bezpečnosti při honu a hon byl zahájen ředitelem zkoušek panem Karlem Dezortem. A pak již odchod do honitby na první leč. Celý hon se skládal ze 4 lečí. Zvěře bylo dostatek, a tak mohl každý pes dobře prokázat svoje kvality.
 
Slavnostní nástup - účastníci zkoušek Slavnostní nástup - rozhodčí, pořadatelé Odchod do honitby
 
Los č.1 si vylosovala paní Ing. Eva Černá se svojí čokoládovou labradorkou BARBARA ALFA SIRIUS z Prahy. Barunka byla zároveň nejmladší účastnicí - bylo jí teprve 14 měsíců. Los č.2 patřil panu Ing. Vladimíru Melionovi a jeho goldence AMYE BOHEMIAN CHAMPAGNE z Rokycan. Los č.3 měli pan Josef Slavíček a jeho černý labrabrador ZOSEF OF BROWNBANK COTTAGE z Benešova.
 
Los č.4 patřil panu Jiřímu Tomášů a jeho žlutému labradorovi BERT Z LIBUŠINA CHOVU z Oseka. Bert byl ve svých 4 letech nejstarším účastníkem. Los č.5 měla paní Jiřina Kolářová a černý labrador GORAN Z VOLDUŠSKÉHO VRCHU z Plzně.
Los č.6 patřil panu Antonínu Míškovi a goldence CATHRINE HAPPY SACADAR z Karlových Varů.
 
Los č.7 měl pan Jaroslav Mach a golden FABIO GOLDEN ERINOR ze Staré Boleslavi. Los č.8 patřil paní Daně Palivcové a její goldence CYRA ZE ZÁSMUK z Říčan u Prahy.
 
Zavádění střelců a vůdců na druhou leč Amye se vrací z úspěšné dohledávky na kraji lesa Cathrine přináší nalezený kus ...
 
... a vzorná předávka. Přestože zkušební řád pro FTR nepožaduje předávku vsedě, většina psů prokázala výbornou připravenost a vsedě předávala Mezi lečemi byl po dohledávkách čas i na výměnu dojmů
 
Všichni psi si mohli vyzkoušet dohledávku z různě těžkého terénu ... a vůdci mohli také obdivovat okolní přírodu vyzdobenou silným mrazem
 
a vůdci mohli také obdivovat okolní přírodu vyzdobenou silným mrazem Dohledávalo se také okolí malého rybníčku Fabio se vrací z dohledávky
 
a vůdci mohli také obdivovat okolní přírodu vyzdobenou silným mrazem Kdo by nevěřil, že to bylo doopravdy, Fabio je důkazem Rozesmáté tváře svědčí o jediném - máme to úspěšně za sebou
 
Rozesmáté tváře svědčí o jediném - máme to úspěšně za sebou
Po čtvrté, závěrečné, leči se účastníci opět sešli u ohně v místě srazu. Každý byl seznámen se svými známkami za výkon. Následoval výřad a slavnostní zakončení honu. Poté se všichni účastníci přesunuli do restaurace v Hlohovičkách, kde následoval oběd a vášnivé diskuse učastníků o výkonech psů, svých cílech a také o pravidlech soutěže o pohár Golden work Cup, kterou založila chovatelská stanice The Best Baron -  pohár bude udělován zlatému retrívrovi, který v daném roce získá největší počet bodů na loveckých zkouškách. Rozhodčí mezitím pečlivě spočítali výsledky. Po obědě následovalo slavnostní vyhlášení výsledků zkoušek. Příjemným zpestřením pak byla ještě tombola, u které se všichni hodně nasmáli. 
GR CACT Fabio Golden Erinor LR CACT Zosef of Brownbank Cottage GR Res. CACT Cathrine Happy Sacadar vítěz Golden work Cup
 
LR Res. CACT Goran z Voldušského vrchu Příprava na tombolu Štastný pár Fabio s pánem
A jak to všechno dopadlo? Všech 8 přihlášených a zúčastněných psů absolvovalo zkoušky v I.ceně. Vítězem zkoušek se stal labrador ZOSEF OF BROWNBANK COTTAGE, vůdce Josef Slavíček, který získal titul CACT. Titul res.CACT pro plemeno labradorský retrívr získal GORAN Z VOLDUŠSKÉHO VRCHU, vůdce paní Jiřina Kolářová. Na plný počet bodů absolvoval zkoušku i labrador BERT Z LIBUŠINA CHOVU pana Jiřího Tomášů, ale byl z těch třech nejstarší, takže zůstal bez titulu. Pro plemeno golden retriever se vítězem a držitelem titulu CACT stal pes FABIO GOLDEN ERINOR pana Jaroslava Macha před fenou CATHRINE HAPPY SACADAR a vůdcem Antonínem Míškem, která získala titul res.CACT. Oba měli plný počet bodů, Cathrine je sice mladší, ale Fabio je již chovný a ti mají v pořadí přednost. 
Závěrem patří poděkování rozhodčím za jejich spravedlivé posuzování a sportovní atmosféru, kterou dokázali během zkoušek vyvolat. Majiteli bažatnice a MS Tisová Hora - Terešov za propůjčení honitby. Střelcům za bezpečnou střelbu. Sponzorům za jejich dary. Psům za jejich výkon a páníčkům za to, že se jim tak věnují a pomáhají tak upevňovat ve vědomí lidí, že retrívr je stále plemenem loveckým.
Lovecké kynologii ZDAR!
 
reportáž ing. Vladimíra Meliona