Klub chovatelů loveckých slídičů - Sekce retrieverů

Jarní výcvikový pobyt s OVVR "Žumberk u Nových Hradů"
 
Jelikož jsem chovatel a příznivec retrívrů tak jsme se rozhodli spolu s p.Čechem a p.Ranftlovou že uspořádáme výcvikový tábor na našem penzionu v Žumberku.
Akce se mělo zúčastnit 16 psů převážně z chovatelské stanice Chlupaté štěstí p.Ranftlové. Za podpory zkušených výcvikářů Jirky Čecha a Lucky Šerákové jsme si domluvili organizační a výcvikový plán a mohlo vše začít. Pro bezproblémový výcvik a pobyt v obci jsem zajistil povolení od Rybářského svazu pro používání vodní nádrže Žumberk a místní myslivecké sdružení Kamenná nám propůjčilo honitbu. Tímto jim ještě jednou děkujeme.
Ve středu 15.5.02 se první na penzionu objevila rodina Ranftlů s jejich čtyřmi fenkami (Conny,Molly,Madelain a dvanáctiletá psí babička Ajda) , po nich už přijížděli další účastníci pobytu. Poté co všichni dostali klíče od pokojů byl naplánován organizační oběd při kterém Jirka Čech spolu s Ivou Ranftlů seznámili všechny s plánem výcviku a podmínkami účasti na OVVR. Již při prvním kontaktu s účastníky bylo jasné že se zde setkala skvělá parta z různých koutů republiky (Ostrava,Praha,Hradec Králové,Brno a jiné).

A výcvik mohl začít. Pro následující 4 dny byl stanoven harmonogram výcviku se zaměřením na všechny disciplíny OVVR. Psi byli rozděleny do dvou skupin podle stáří a dovednosti. Skupinu mladších psů vedli Lucka Šeráková spolu s Ivou Ranftlů a  musím konstatovat že odvedli skvělou práci. Psi spolu s majiteli připravili na OVVR tak dobře že všichni zkoušky zvládli a to i v I.ceně. Ve druhé skupině vedené Jirkou Čechem byli starší a zkušenější psi a pouze se vylepšoval kontakt s vůdcem a  provedení některých disciplín. Jirka také předvedl výcvik na jiné zkoušky což bylo velice zajímavé.Výcvik provázela příjemná nálada a bylo mnoho okamžiků k zasmání. Byli i tací majitelé pejsků kteří se po prsa ponořeni v přehradní nádrži přetahovali se svými mazlíčky a přemlouvali je aby do té studené vody vlezli.

Ve čtvrtek večer jsme si u pečeného selete nejen pochutnali ale také vysvětlili problematiku chovu retrívrů a přiblížili atmosféru výstavních akcí které čekají mnohé majitele psů. Iva předvedla všem jak ostříhat a upravit psa před výstavou a demonstrovala to na mém psu Jefovi který jako zkušený účastník mnoha výstav předvedl také výstavní postoj a pohyb ve výstavním kruhu. Jirka popsal poslání KCHLS a Lucka rozdala zájemcům o vstup do klubu přihlášky. Na poslední chvíli jsme také s některými zájemci vyplnili a poslali přihlášky na MVP v Brně.
Přišla neděle a sní také nervozita pro mnoho majitelů psů. Byli zde zkoušky OVVR. Ráno se dostavili také rozhodčí a ředitel zkoušek Karel Jedlička. Zkoušky proběhli skvěle a bylo znát že psi vědí co se po nich chce a co mají udělat. Nastal čas na sčítání výsledků zpříjemněný dobrým obědem a osvěžujícím pitím ( fernet,becherovka a jiné). Majitelé byli evidentně šťastní že to mají za sebou a psi odpočívali po náročném týdenním výcviku. Při vyhlašování výsledků Karel Jedlička poděkoval všem za účast na a předal třem nejlepším hodnotné ceny.
Nastal čas na balení kufrů a loučení se všemi ubytovanými. Poděkoval jsem všem za skvělou partu a za příjemné prožití pěti dnů s lidmi milující psi. S Ivou Ranftlů jsme se shodli  že se vše podařilo nad očekávání a domluvili jsme se že připravíme na příští rok další setkání příznivců retrívrů. Poté se všichni s krásnými zážitky rozjeli k domovům.
Na konec konstatuji to co je známo už mnoho let " kdo má rád psi má rád lidi" a pro chovatele retrívrů to platí dvojnásob.  Těším se na brzké setkání se všemi na některé z kynologických akcí a děkuji Ivě Ranftlové a Jirkovi Čechovi za projevenou důvěru v náš penzion.

foto: Pavel Mařík, text: Marek Neužil

  [úvodní strana] [KCHLS] [CCR] [FCR] [GR] [CHBR] [LR] [NSDTR] [CMKU] [CMKJ] [CMMJ] [webmaster]