Proč si to všechno musíme my vystavovatelé nechat líbit?

G. Lahodová - ilustrační foto - Eve´s Elisabeth Tetřeví Dvůr

Nejsem zvyklá psát kritiku na úroveň pořadatelů výstav, ale prostě mi to nedá, abych nenapsala pár řádek k výstavě Intercanis v Brně. Já jsem se jí jako vystavovatel zúčastnila v sobotu 24.6.2006. Na tuto výstavu jsem se velmi těšila, protože po dlouhé době byli nominováni rozhodčí - chovatelé retrívrů, což je poslední dobou na výstavách v ČR spíše vyjímkou, bohužel.

V propozicích slibovali pavilony B a D, ale skutečnost byla jiná, bohužel. Naše kruhy byly sice prostorné, což na výstavách v ČR pro plemeno zlatý retrívr také nebývá zvykem, jenom se bohužel nenacházely v těch 2 klimatizovaných halách podle propozic, ale před nimi na rozpáleném asfaltu. A kdo tam v sobotu byl, tak ví, že teploty byly hodně přes 30 stupňů. Na mnoha místech byl asfalt horkem rozteklý a bylo třeba dávat pozor, aby psi do něj nešlápli. Nám lidem to tak nevadí, my máme boty, tak po nás zůstane jen otisk boty, ale psi boty nemají. To asi pořadatelům uniklo. 

A udržet psa ve výstavním postoji na tak rozpáleném asfaltu, to bylo opravdu umění. O korektním předvedení se v pohybu ani nemluvím. Pro mne to hraničilo s týráním psů. Ale pokud potřebujete ještě jeden titul a máte zaplaceno 700Kč nebo 900Kč při druhé uzávěrce, tak přeci jen přemýšlíte, zda to přeci jen nerisknete a vystavíte. Já jsem to riskla a vystavila oba psy vystavila, s mladým jsme získali CAJC a se druhým se mi podařilo vyhrát třídu otevřenou a získat CAC. Ale radovat se z toho moc nedokážu. Nevím, jestli jsem měla své psy nutit běhat na takovém povrchu. Bohužel se mi tam stala ještě jedna velmi nepříjemná věc, když jsem seděla ve stínu s oběma psy u nohou a na vodítku, tak najednou bez jakéhokoliv varování přiběhl volně pobíhající dalmantin a do našeho staršího se zakousl a on má ošklivě proskouslé ucho, které se mu bude v těchto vedrech velmi špatně hojit. Za neukázněnost vystavovatelů pořadatelé nemohou, ale za to kam rozmístí kruhy a kam ne, za to odpovídají pouze jen oni.

Takže závěrem bych shrnula, že tu letošní Intercanis pořadatelé fakt nezvládli. Nebo nesledovali předpověď počasí, protože jak si jinak mohu vysvětlit, že nás nechali běhat na tak rozpáleném asfaltu. Také by mne zajímal klíč, podle kterého umísťovali některá plemena do klimatizovaných hal a některá, zřejmě ta podle nich odolnější, nebo v majetku lidí, kteří jsou asi zvyklí na hodně a vždy si vše nechají líbit, se posuzovala venku.

Dosud jsem červnovou výstavu v Brně vždy ráda navštěvovala, ale jestli pojedu i v příštím roce, to opravdu nevím. Snad se pořadatelé nad sebou zamyslí a sjednají nápravu a příští rok se třeba všichni vystavovatelé vejdeme do těch klimatizovaných hal.

Michaela Melionová CHS Santana Golden info@santana-golden.cz a Ing. Helena Chvalovská

 

 Stížnost na podmínky při výstavě psů - INTERCANIS 24.6.2006

----- Original Message ----- 

From: <bohemian-ariston@zlatyretrivr.cz>

To: <d.bill.kvsb@svscr.cz>

Cc: <ukoz.prav@mze.cz>

Sent: Monday, June 26, 2006 1:26 PM

Subject: Stížnost na podmínky při výstavě psů - INTERCANIS 24.6.2006

 

Vážený pane doktore,

dne 24. 6. 2006 jsem se zúčastnila se svými třemi psy plemene zlatý retrívr Mezinárodní výstavy psů v Brně, kterou pořádala ČMKU a ČMKJ na Výstavišti v Brně.

I když v propozicích bylo uvedeno, že výstava probíhá v pavilonech B a D, pořadatel toto nedodržel a umístil některé kruhy i na venkovní plochy.

Takto přišlo rozmístnění kruhu na vstupním listu :

kruh 1-13 pavilon B

kruh 24-34 volná plocha před pavilonem B

kruh 14-23 pavilon D

 Volnou plochou před pavilonem B bylo ASFALTOVÉ PARKOVIŠTĚ, KTERÉ NEBYLO ZAKRYTÉ A KDE SE POHYBOVALA V POLEDNE TEPLOTA KOLEM 70°C. V našem případě se jednalo o kruhy 24 a 25. Navíc v okolí nebyl dostatek stromů, který by poskytoval stín, jak vystavovatelům, tak zvířatům. A to nehovořím o minimální volné ploše (nemyslím parkoviště) kde by se psi mohli na volno proběhnout a vyvenčit. 

 Obracím se na Vás s touto stížností, a navrhuji Vám abyste pořadatele příští výstavu zavázali podmínkou povolení organizování výstavy s tím, že kruhy budou umístěny v halách nebo na venkovní ploše, která bude mít odpovídající povrch (trávník), jak je tomu běžné na jiných mezinárodních výstavách v zahraničí. V žádném případě ne beton nebo asfalt, který je v tomto letním období opravdu nevyhovující.  

Prosím o potrvzení přijetí tohoto e-mailu a věřím, že příští rok bude výstava probíhat nejen ke spokojenosti lidí ale i zvířat.

 S pozdravem

 Marie Šustová

 

[úvodní strana] [KCHLS] [CCR] [FCR] [GR] [CHBR] [LR] [NSDTR] [CMKU] [CMKJ] [CMMJ] [webmaster]