Klub chovatelů loveckých slídičů - Sekce retrieverů   


S pejskem k moři

Co vzít k moři s sebou:

  1. Kapky do očí, vodu na výplach očí
  2. Kapky do uší
  3. Vatové tyčinky na čištění uší, tampóny
  4. Elastické speciální vodě odolné obinadlo
  5. Krém na tlapky
  6. Léky proti průjmu, alergii a nachlazení
  7. Zásyp na rány
  8. Pinzetu na klíšťata a pinzetu na střepy pro případ úrazu tlapky
  9. Desinfekční prostředky: peroxid, ajatin a pod.

Několik rad na cestu

 1.    Při výběru dovolené u moře je vhodné si předem ověřit, zda ve vámi vybraném kempu, hotelu či soukromí je možné ubytování se psy. Při plánování dovolené s cestovní kanceláří si v každém případě nechte vašeho pejska zapsat do „VOUCHERU„.

2.    Pes musí být vybaven pasem a musí být  identifikovatelný tzn. tetování nebo čip. Pes musí být řádně očkován proti vzteklině a musí o tom být záznam v pase, nebo v očkovacím průkaze. Očkování nesmí být před vycestováním  mladší jednoho měsíce a starší jednoho roku. Je nezbytné si zjistit, jestli v oblasti, kde plánujete dovolenou není nějaké zvláštní veterinární nařízení pro vstup do země.(To se týká především exotických zemí).

3.    Před cestou je vhodné informovat se o tom, jestli v oblasti vámi plánované dovolené nemají specifická rizika pro vašeho psa. Proto je před cestou vhodné provést preventivní antiparazitální ošetření proti cizopasníkům. Neméně důležité je také ošetření repelentními prostředky  proti kousavému a bodavému hmyzu. Nezapomeňte vzít s sebou pro každý případ vhodné protialergické léky. Je rozumné vašeho pejska po návratu z dovolené odčervit, protože si z ciziny mohl přivést také nějaké cizopasníky. 

4.    Před cestou pojistěte psa proti případným škodám, které může způsobit. 

5.    Nejvhodnější denní čas na delší cestování se psem je brzy ráno, nebo pozdě večer, kdy ještě není tak horko. 

6.    Nenechte pejska cestovat u bezprostředně otevřeného okna,abyste mu tak nezpůsobili zdravotní potíže. U citlivějších jedinců může dojít k zánětu očí, nebo uší.

7.    Pejsek musí mít stálý přístup k čerstvé vodě, proto mějte misku a vodu vždy pohotově po ruce.

8.    Dělejte dostatečné množství zastávek, při kterých pejska vyvenčíte, proběhnete, a dáte mu napít vody. Případně udělejte delší pauzu a pejska můžete vykoupat (pozor ale, aby přehřátý pejsek neskočil do ledové vody). Je-li veliké horko, můžete pejskovi polít hlavu a krk odstátou vodou a tak ho zchladit.

9.    Před delší cestou  a po celou dobu  jízdy pejska nekrmte.

10.    Nikdy nenechávejte pejska zavřeného samotného v autě!!! A to ani na chvíli!! Teplota v autě rychle stoupá a to až na 60°. Pejsek má omezenou schopnost termoregulace a pobyt v takovémto prostoru mu může velmi ublížit. Pes se totiž nepotí, jako jeho pán celým tělem, jeho obranou je pouze zvýšená dechová frekvence. viz. Proč nenechávat psa v autě? - Vzestup teploty v autě od 19°C na teplotu vyšší než 85°C během 5 hodin - pozn. redakce.

11.    Zjistěte si ihned po příjezdu, kde je nejbližší  veterinární lékař, pro případ akutního stavu.

12.    Počítejte s tím, že v zahraničí může mít váš pejsek zdravotní potíže nebo úraz a proto si sebou vezměte přiměřený finanční obnos jako rezervu. Ošetření v zahraničí je velmi drahé. 

13.    Je nutné vzít také větší množství sáčků na psí exkrementy. Nedělejme to nám pejskařům ještě těžší tím, že si po psech neuklidíme. Okolí nás potom toleruje s velikou nevolí a  nedivme se. Nikomu z nás by se nelíbilo mít na pláži palec v ….

14.    Každý den večer pejska vysprchujte důkladně čistou vodou, abyste zbavili srst soli.

15.    U moře působí teplota vzduchu díky vlhkosti od moře na pejska příznivěji, než suchozemská vedra. Umožněte vždy pejskovi aby se mohl schovat do stínu pod slunečník, nebo pod stromy. To, jestli se bude pejsek chtít schovat do stínu nechte na něm, sám ví nejlépe, co mu dělá dobře. Můj pes se do stínu schovává, fenka se ráda vyhřívá na sluníčku.

16.    Nedovolte svému pejskovi volně pobíhat po pláži, kempu, nebo něco ničit a mějte ho vždy pod kontrolou. Dejte pozor na to, aby neobtěžoval okolí. Jak dobře víte, když pejsek vyleze z vody musí se otřepat. Uhlídejte si ho, aby to  nedělal v bezprostřední blízkosti opalujících se. Takové chování budí u lidí nevoli a dochází ke zbytečným konfliktům. Uvědomme si, že jsou mezi námi lidé, kteří nemají psy v lásce a nebo se jich bojí.

17.    Vyhledávejte málo obsazené pláže či zákoutí. Na veřejné a hotelové pláže pes stejně velmi často nesmí.  Hlavně u větších ras je vhodné zeptat se vašich slunících se sousedů, jestli jim váš pejsek nebude vadit. Je to slušné a většina lidí to ocení. Dosud se mi nestalo, že by mi někdo řekl, že mu moji pejsci vadí. 

18.    Je vhodné denně natírat packy mastným krémem. Pejsek často běhá po rozpálených cestách, písku  a sůl z moře polštářky také vysušuje. Proto je nutné je pravidelně ošetřovat, abyste tak předešli bolestivým prasklinám.

19.    Dříve než pejska pustíte do moře, dejte mu pořádně napít. Slaná voda má velmi projímavé účinky. Předejdete tak zažívacím potížím, průjmům a zvracení. 

20.    Pravidelně kontrolujte oči a uši. Můj pes se často a rád potápí. V tomto případě je nutné propláchnout mu oči oční vodou a vytřít uši.

21.    Zvolte potravu, která rychle nepodléhá zkáze. Nejvhodnější pro tento případ jsou granule. Pokud na ně není pejsek zvyklý, je nutné ho v dostatečném předstihu před dovolenou na ně zvykat. Konzervy jsou při cestování nevhodné a rizikové, vařená strava je pro vás zbytečně komplikovaná a zatěžující.

22.    Je zcela trestuhodné brát s sebou pejska na nákupy a dlouhé výlety po kulturních památkách. Dopřejte mu dostatek odpočinku i spánku. Co myslíte, že doma dělají celý den, když jste v práci?

Nebezpečí u moře

    Přehřátí  (úpal/úžeh)  -  Typickým příznakem úžehu je intenzivní těžké dýchání, velmi často doprovázení funěním a sliněním. Umístěte pejska do chladnějšího prostoru. Pozor na to aby to nebyl extrémně studený prostor, protože velký teplotní rozdíl je riskantní s ohledem na srdeční činnost.  Místnost větrejte, ale dbejte na to, aby nebyl pejsek na průvanu. Dopřejte mu dostatek vody. Nejvhodnější je odražená. Pozor nesmí být ledová. Nechte ho, aby se napil sám, k pití ho nenuťte jen ho povzbuzujte. Nepokoušejte se do něj vodu jakkoli dostat, hlavně mu ji nenalévejte do krku. Hrozí riziko vdechnutí. Má li pejsek potíže s dechem, vrávorá, nedaří se mu postavit na nohy je nutné polévat mu hlavu  a krk chladnou vodou. Do chladné vody mu namočte také tlapky. Rychleji ho tak zchladíte. Stabilizovaného pejska je vhodné dopravit k veterinárnímu lékaři. Pokud  se vám podaří pejsek zchladit a přesto je jeho teplota kolem 40° Celsia je veterinární ošetření nezbytné. 

zaslala Jarmila Pokorná CHS z Královských teras

 

[úvodní strana] [KCHLS] [CCR] [FCR] [GR] [CHBR] [LR] [NSDTR] [CMKU] [CMKJ] [CMMJ] [webmaster]