Klub chovatelů loveckých slídičů -Sekce retrieverů  


JE GOLDEN PRACOVNÍ PES?

 Odpověď nás, kteří se svými Zlaťáky zúčastňujeme loveckých zkoušek, honů a jiných akcí zaměřených na vzdělávání psů, zní ano.

Na toto téma jsem napsala několik článků, ať ve spojitosti se zkouškama nebo přepsáním zajímavých statí odborných knih.

Nejprve musím uvést proč jsem uvedla v nadpisové otázce plemeno Golden retriever, ač by se tento článek mohl použít na všechna plemena, která bohužel podléhají módním trendům a není jim dopřáváno to z čeho se v životě těší. Důvod je prostý: Golden Work Cup. Tato soutěž pořádaná panem Melionem pro všechny Goldeny, jejichž páníčkové nespočinuli na sofa spolu se svým psíkem, ale jsou lačni po sebemenší příležitosti dopřát psovi i imitaci přirozeného honu – loveckou zkoušku. Je to záslužná práce, která má motivovat k výkonům. I zde platí čím víc pracuješ, tím víc máš. Je moc dobré, že se takového akce objevují. Snad Goldeni nebudou v nejbližší budoucnosti degradováni na výstavní plemeno, jak je to bohužel občas patrné ve výstavních kruzích. A zde se na chvíli pozastavím. Připravit psa na loveckou zkoušku není jednoduchá záležitost. Je tu spousty aspektů, které mohou snahu a chuť překazit již v počátcích. Asi nejvíce omílaným je revír a zvěř. Sama žiji v Praze, když jsme si naši zlatou Aru přivedli domů neměla jsem ani potuchy, že je to lovecké plemeno. Ovšem když člověk chce dokáže všechno. Na začátku jsem kupovala zmrzlou zvěř v Interlovu, později jsem ji získávala na honech. V některých revírech není dobrých psů moc, tak jsou schopní a pracovití psi vítáni. Člověk se nesmí nechat odradit, když ho v prvním mysliveckém spolku nechtějí.  Já jsem pro svoji Aru revír sehnala a navíc jsem se myslivcem stala sama. A spolu s tím jsem poznala pár kamarádů myslivců, kteří mi byli vždycky nápomocni.  Musíte ukázat, že pejsek něco umí, a to se dá naučit na kousku poli, louky s koupenou zvěří. Příležitostí je hodně, ale sami za nikým nepřijdou. V dnešní době hodně citovaná fráze „neznalost zákona neomlouvá“ se bezezbytku hodí i mezi nás majitele psů. Každý kdo si pořizuje psa, by měl dodržovat zákony, nejsou nikde psané, ale jsou morální. Sebevzdělávání je doménou člověka, proto každý než si pejska pořídí by se měl alespoň zajímat o výcvik poslušnosti. Je nanejvíc neslušné, když Vás na ulici začne obtěžovat veselý pejsek na vytahovacím vodítku, kde na druhém konci někde za rohem je méně veselý brzdící pán. Výcvik poslušnosti je základním vzděláním pro psy. Samotní psi to vyžadují, protože svého pána mají brát jako vůdce smečky. Vůdce smečky určuje kam se půjde, kdy se tam půjde a kdo tam půjde. Vůdce smečky též určuje kdo si sedne na křeslo, nebo kdy je začátek krmení. Je to k smíchu já vím, ale slyšela jsem nemálo příběhů v opačném pořadí, to už tak veselé není.

Na základní psí školu navazuje škola střední, kde se k pejskům přistupuje již s konkrétním přístupem, který by měl odpovídat typu plemene. A tady přicházejí výše zmíněné zkoušky. Zde je vůdce ohodnocen za svůj čas, ochotu a zdravý úsudek, který vložil do výcviku psa. Hodnocení pejska je v hodně případech závislé na pánovi, jakou měrou se mu věnoval. Nezapomínejme, že výkon a chování psa je odrazem stejných vlastností jeho pána. Existuje i škola vysoká, kde se vše ze středoškolské výuky ještě prohlubuje a vypilovává. Zde bych uvedla příklad následující. Jestliže pejsek jde s radostí a ochotou pro aport, vezme ho do mordy a se stejným psychickým naladěním se vrací k pánovi a nedělá mu problémy aport korektně předat, pak bych asi začala s více kusy. Je takové množství možností psa vzdělávat a nemusí to být jen v práci. Oba dva si mohou odpočinout při hře. Vždyť je moc hezké, když náš miláček umí udělat na povel i lumpárnu.

Začnu psát konkrétně. Stranou ovšem musí jít skromnost a nastoupit zásluhy. S Arou jsme absolvovaly SZVP, VZR, PZ, BZ, LZ, BZH, ZPR, FTR, MFTR. Počtem bodů ze zkoušek jsme zvítězily v soutěži Golden Cup. Reprezentovaly jsme též v zahraničí konkrétně na Slovensku, v Maďarsku a Rakousku. Jen pro zajímavost Ara v pěti měsících vyhrála OVVR, v deseti absolvovala v I.ceně podzimní zkoušky a ve svých třech letech má 3x res. CACT, 8x CACT, 3x res. CACIT, 2x CACIT. Získala ocenění na ZPR za nejlepší práci v lese a na poli. Obdržela čestný titul národního šampióna práce, počtem titulů splnila podmínky na dvojnásobného šampióna, kdyby se neuděloval pouze jeden za psí život. V dnešní době očekáváme příznání titulu mezinárodní šampión práce field trailu, podmínky byly splněny. Moc mě potěší uznání od kolegů kynologů a myslivců, když nás vidí při práci. Jsem na Aru Bellis Perennis velmi hrdá.

Ráda bych se zmínila i o ostatních výtečných pracovních Goldenech. Jako prvního uvedu Karlo Luk -mezinárodní šampión práce, další Cyra ze Zásmuk – národní šampión práce, Cathrine Happy Sacadar – vítězka 1. ročníku Golden Work Cup, Adar Gold Rebecca, Fabio Golden Erinor, Jenny Golden Araukarity, Jessie Golden Araukarity, Centaine Orange Bellanous Bohemia, Baron Elva Bohemia, Bessy Aurea Rosa a spousta dalších, nezlobte se, že jsem je nevyjmenovala. Všichni tito GR mají spousty loveckých zkoušek a jsou aktivní v lovecké praxi.  

Na závěr napíšu vzkaz pro všechny, kteří mají pejska jakéhokoliv plemene: nebojte se prvních neúspěchů, ne vždy se podaří všechno napoprvé, jděte do toho, dejte vašemu kamarádovi vše po čem touží – lásku, přátelství, možnost pracovat. Všechno Vám to jednou vrátí!

 Pavla Koukolová