Klub chovatelů loveckých slídičů - Sekce retrieverů


Komentář ke standardu Chesapeaka ( z pošty p. Aleny Čečrdlové)
 
Anne Rogers Clark,      „ Rozhodčí roku 1959“
                                       „ Žena roku – 1972, 1978 „
 
     V úvodu komentáře popisuje své dětské zážitky v CHBR na pobřeží Long Islandu. M.j. píše o tom, že ona fenka tenkrát neváhala pro aport sešplhat do vody z 15 m vysokého útesu. Nikdy na ní nebyl kus zbytečného tuku.
Pak popisuje, proč dává přednost pracovním psům při posuzování, čím se vyznačují atd a pokračuje:
 
     Chesapeak je pes vyšlechtěný pro veškeré použití na pobřeží. Jeho láska k rodině, práci a vodě      ( nikoliv nezbytně v tomto pořadí) je legendární. Je to mimořádný farmářský pes a od přírody je velmi dobrým hlídačem. Pár farem na pobřeží, hlídaných CHBR nikdy nebylo vyloupeno z dobrých důvodů – jeho velikost, pronikavý výraz, agilita a síla jej staví do dobrého postavení. Přikládá ruku k dílu při shánění dřeva a jeho ukládání na zimu, to je základ farmářovy existence. Jeho rodinu chrání na život a na smrt, vychovává mládež a pro svého vůdce bude přinášet kachny po dlouhé hodiny, přitom spojuje své dvě největší lásky – vodu a přinášení.
     Při pročítání standardu narazíme často na slovo „ střední“. Cítím, že tento bod je cesta k vyvážené symetrii vzhledu, která nesmí být narušena ničím nadměrným. Výsledkem musí být sportovní pes, který se schopen plnit svoji každodenní práci bez nebezpečí přečíslení nadbytečnými mazlíčky a exteriérovými výběry.
 
Hlava: hlava CHBR sestává se z hrubého klínu nebo trojúhelníku, snad popsat jako „ pás staré ženy“, pamětníci posuzovali, že tato hlava dává dobrou velikost mozkovny. Pakliže schopnost opakování a učení na této skutečnosti závisí, pak je zřejmé u tohoto plemene, že je dost veliká.. Je to koneckonců pravda u všech retrívrů. Stop není ostře useknut , délka od stopu k nosu není extrémní, ale morda musí být schopna uchopit a přinést zvěř tak velikou jako sedmikilová husa. Samozřejmě, skus musí být normální, nůžkový, jediná tlama u retrívra přijatelná. Pysky jsou tenké a velmi pevně přichycené, nemají žádné části převislé, kam by se mohlo usazovat mokré peří. Ucho je malé a relativně vodotěsné, umístěno nahoře na hlavě, tak, aby se do něj nedostala při plavání voda. Raději krátké než střední boltce, visí volně, aby byl zajištěn přívod čistého vzduchu do vnitřního ucha a to by mělo zabránit problémům se záněty uší. Žluté nebo jantarové oči, které na vás hledí nebojácně tvoří velmi důležitou součást typu a charakteru CHBR.
Šíje: musí být silná a dobře osvalená prostě tak, aby umožnila opakované přinášky zvěře velikosti kanadské husy. Zatímco ve vodě Bay ptáka tlačí před sebou a drží ho přitom mordou asi tak, jako remorkér tlačí čluny s nákladem, při dosažení břehu musí ptáka zvednout asi tak do výše ramen a čistě donést svému čekajícímu pánovi. To vyžaduje šíji, jak výše popsána.
Ramena, hrudník, tělo: nejspíš vše dobře popsáno ve znění standardu, ale kdybyste snad měli s pochopením problémy, představte si, že je Bay postaven stejně jako veslice, jenomže má navíc nohy. „ blížící se propadlosti“ má vztah k náklonu při plavání, lze jej najít u některých retrívrů a také pudlů, kteří byli v Německu původně určeni k práci podobné retrívrům. Je to malá, ale znatelná prohlubeň hned za rameny. Odstavec mi rovněž říká, že Bay má hluboký a oválný hrudník, žebra a tělo pro vitalitu a dýchací schopnost, ale že boky jsou podebrané odhalujíce pevnost a štíhlost.
Zadní končetiny a záď: někdy se mi při hodnocení kvality CHBR stane, že musím při hodnocení podle tohoto článku přestat. Zdá se mi, že by zadní končetiny mohly vykazovat větší zadní plochu, že zápěstí by mohla být kratší, když vyzvu vůdce předvést zvíře v pohybu ode mě a ke mně, zdá se mi, že by mohlo jít poněkud rázněji , méně sbíhavě nebo naopak méně doširoka, než jak právě činí. Pak se zastavím a vzpomenu si na mnohá mrazivá rána, když přede mnou kráčela Chessie právě tak, jak to tito psi dělají a přestanu rozpoznávat na co právě koukám. Mám před sebou psa s delšími zadními nohami, než jak požaduje standard, ale to má účel pro plavání a ne pro předvádění. Tento pes se může vpřed pohybovat mohutnými tempy, pořádně plavat zadními tlapami a na přední přistávat. To je snad jediná možná cesta jak se pohybovat ve vodě, která není dost hluboká pro plavání, nebo jak vylézt na rozblácený břeh. A ten samý pejsek, kterého teď vidím v kruhu na výstavě, může tohle dělat den co den, jak dlouho si jen můžete přát. Nemůžu tvrdit, že by to bylo stvořeno pro výstavní eleganci, ale jen právě tohle neodstraňujme, jinak potlačíme pracovní schopnosti. Při bočním pohledu většina výše popsaných typů psů vypadá pěkně a vykazuje dobrou koordinaci mezi předními a zadními končetinami a dokazuje tak, že úhlení předních a zadních končetin je dobře vyváženo.
Nohy,kolena,zápěstí a tlapky: Na slovíčko o nohách CHBR, pokud jsme u těchto dvou odstavců. Všechny nohy jsou kolem dokola kostnaté, tzn., že kolem kostí nenajdeme žádný tuk na rozdíl od foxhounda, ale plochu kostí, která je obalena dlouhými šlachami a svalovinou a je odolná, ne měkká nebo řídká. Najdeme také hlavní žíly, které jsou jasně vidět na zadních končetinách. Tlapky mají velký význam. Jsou velké, bez známek roztažení nebo prolomení. Při zkoušce dopadnou na zem silnými polštářky dobře osvalených prstů. Když prsty roztáhneme rukou, je mezi každou dvojicí silná blána. Důležité u tohoto plemene jsou rovněž drápy. Jsou velice silné, střední délky, kteráž je přirozeně udržována u aktivních psů a jsou velkou pomocí CHBR, neboť mu zabezpečují jistotu při extrémní práci při slézání strmého břehu.
Pohled na psa s nohama do „O“ je esteticky nepříjemný a je zde dobrý důvod věřit, že rovné přední nohy lépe vyhovují dlouhému běhu, vitální moudrosti a že mohou předvést plavací funkce mnohem efektivněji něž nohy křivé. Dále je zřejmé, že psi s kravským postojem nemohou efektivně chodit, klusat, cválat nebo plavat. Potřebné jsou prostě končetiny, které jdou téměř rovně vpřed a pak se vracejí pro další krok. Psi s kravským postojem nebo nohama do „X“ nemohou tuto funkci plnit. Paspárky na zadních končetinách jsem zjistila na mnoha plemenech, které jsme chovali, velmi často na psech, kteří nebyli správně ošetřeni. Zajímalo mně, zdali toto je důvod, proč jsou tito jedinci stadardem diskvalifikováni. Já musím standardu oponovat, neboť cítím, že lidská chyba, včetně ponechání paspárků na zadních končetinách CHBR by neměla psa diskvalifikovat, spíše by měla vést k podstatné penalizaci. Věřím, že i přední paspárky by mohly být odstraňovány, protože jsou i pro pracovní psy zbytečné.
Ocas: Ocas je proto tak důležitou částí těla každého psa, protože je barometrem psí nátury, zdraví, někdy též inteligence. Vždy lituji plemena s kupírovaným ocasem, protože veškeré své signály musí činit zadkem. Funkční opodstatnění ocasu CHBR je v tom, že ve vodě působí jako kýl a vyvažuje. Nemá být nadměrně osrstěný a jeho pohyb, když je pes mimo vodu, má být spíše lehký než těžký a bez výrazu. CHBR obíhající hranice svého území nese ocas zhruba ve výši zad. V jeho mysli neprobíhá nic důležitého. Jenom provádí obhlídku teritoria. CHBR hlídající, štěkající na poplach nebo ve střehu, když vidí cizí osobu či auto drží oháňku o něco výše, než by se nám líbilo vidět v kruhu. Při hledání sestupové cesty pro střeleného ptáka může ocasem pohybovat ze strany na stranu v závislosti na tom, odkud pes cítí pach zvěře. Ocas je přirozeně dlouhý nekupírovaný a má délku požadovanou u většiny sportovních plemen.
Srst a textura: z mnoha vyjímečných vlastností plemene, je jeho srst, její barva, textura a šrafy zvlnění ( ne kudrlinek) chlupu to nejneobvyklejší. Nejdůležitější je, jak jinak, textura. Je ochranou při špatném počasí. Správný kožich zůstává po zatřepání  pouze málo vlhký, tak, aby kapky nemohly zmrznout buď v kožiše nebo na lodi. Dvojitá srst se sestává ze silné, vlně podobné podsady a pesíků, jejichž vodoodpudivost je dána přírodním ochranným olejovým filmem. Když je Chessie v řádné srsti, neměla by být koupána v žádném  saponátovém prostředku, aby nedošlo k poškození ochranné vrstvy. Ale to není jediná výhoda – nenáchylnost k alergii po kousnutí blechy, žádné záněty nebo jiná kožní onemocnění nejsou u tohoto plemene raritou.. Na jaře a v brzkém létě to může být výhoda pro psy, kteří stráví celou zimu v dřevěných nevytápěných kotcích. Jedna – dvě teplé koupele jemným mýdlem a pročesání odstraní nechtěnou mrtvou srst a vyčistí místo pro mladou srst.
CHBR má unikátní pole zvlněné srsti, které začíná na lebce, pokračuje dozadu po horní straně šíje a přes ramena na hřbet a zadek, včetně ocasu. Na zadních nohách má velmi tenké a malé praporce. V žádném případě nesmí zkroucená srst být níže než je polovina trupu,, na bocích, na tváři, nohách a chodidlech, kde musí být krátká a tuhá. Vyváženost těla by měla být podepřena relativně krátkým, rovným ochlupením. Zase to má svůj vztah k práci a funkci, takže na bocích by neměly být žádné dlouhé chlupy, stejně jako na nohou, hrudníku a líci. Ty chlupy by totiž zachycovaly vodu a nechávaly prostor k případnému namrzání v zimních měsících. V letních měsících může nová srst ležet pevněji a blíže psího těla, ale jako chyba musí být opět hodnoceno cokoliv, co není typickým zvlněním a také příliš masivní podsada. Trimování se nesmí provádět, jedná se o jedny z nejpřirozenějších ze všech pracovních psů.
Barva:Barva je pro mne velmi zajímavá, protože se rozlišuje od tmavě hnědé přes barvu načervenalého jílu až po barvu uschlé trávy či písku. Byla jsem ráda, když bylo ve standardu upuštěno od diskvalifikace játrové barvy, protože je velmi obtížné vlastně popsat, co to taková játrová barva je. Názor na barvu je úplně jiný u milovníků CHBR a třeba špringrů. V závislosti na podmínkách ( okolí) by barva CHBR měla psa maskovat a činit jej nepozorovatelným vůči pozadí, což je velká pomoc při lovu v otevřené krajině.
Váha:Hlavní je pamatovat na to, že Chesapeak musí být dost veliký, aby mohl vykonávat těžkou práci loveckého psa, ale nesmí být zase tak velký, aby vám nepřevrhl člun při přinášce.
Symetrie a kvalita: Bohužel, za dvě nebo kolik minut, kolik má rozhodčí na posouzení psa v kruhu, se nedá mnoho důležitých vlastností CHBR ani rozeznat. To je proto, že mnoho pejsků není vůbec mentálně připraveno ke vstupu do kruhu. Nejlepší pracovní retrívr může po vstupu do kruhu vypadat, jako by měl už už jít k veterináři. Jestliže má být toto plemeno stejně dobře výstavní jako pracovní a já doufám, že opačné pořadí významu nelze připustit, musí být věnováno trochu času tomu, aby se ujistil, že výlet na výstavu psů je stejně veliký zážitek, jako když celému světu ukazuje, že jede na hon.. Musí to pro něj být legrace a musí být psychicky i fyzicky připraven na požadavky výstavního kruhu. Jedině pak se všechny krásné vlastnosti jako ostražitost, čilost, vůle pracovat a vyrovnat se se všemi úkoly, inteligence a čistá a šťastná povaha ukáží rozhodčímu a publiku tak, jak je chtějí vidět.
 

[úvodní strana] [KCHLS] [CCR] [FCR] [GR] [CHBR] [LR] [NSDTR] [CMKU] [CMKJ] [CMMJ] [webmaster]