Klub chovatelů loveckých slídičů - Sekce retrieverů      


JAK JSME VYSTAVOVALI NA CRUFTS 2004 - příspěvek Gabriely Lahodové - foto a podrobné výsledky
 
Než začnu vyprávění o Crufts, chtěla bych poděkovat Felicitě Leith-Ross a Kiře Leith-Ross Juge (ch.st.Tintagel Winds), bez kterých bychom se nikdy na tuto prestižní výstavu nedostali. Jen díky nim jsme mohli s naším Tuxedem stát v kruhu s legendárními psy, které jsme dřív znali jen z ročenek a internetových stránek.
 
Všechno začalo 30.5.2003. Seděli jsme po světové výstavě v Dortmundu s Felicity a Kirou v hotelové restauraci a já jsem se zmínila o tom, že druhý den jedeme ještě na výstavu LCD v Koblenzi, kde má posuzovat Monique Legrand-Leloup z Francie.
Kiru a Felicity napadlo, že bychom tedy mohli zjistit, zda se této rozhodčí Tuxedo líbí a podle toho se rozhodnout, zda se přihlásit na kvalifikační výstavu na Crufts 2004.
 
Nám se tehdy zdálo neskutečné, že bychom se mohli této kultovní výstavy zúčastnit. Navíc jsme plánovali výstavu, která se měla konat až za téměř celý rok.
 
Kira ale nadšeně opakovala, že je to skvělý nápad a Tuxedo má šanci se Crufts zúčastnit.
 
Druhý den v Koblenzi skončil Tuxedo na 2.místě a získal u rozhodčí titul VDH-CHA reserve. A protože získal od Monique Legrand-Leloup nádherný posudek, rozhodli jsme se, že tedy vyzkoušíme s Tuxedem kvalifikační výstavu ve francouzském Lyonu.  Tato výstava byla jediná kvalifikační v celé Francii, proto se nám zdálo bláhové, že by se zrovna pes, který nemá francouzského majitele mohl kvalifikovat (kvalifikuje se vždy vítěz a vítězka tř.mladých + CC pes a fena). 
Tentokrát jsem byla před začátkem posuzování opravdu nervózní. Felicity mi s úsměvem řekla, že pokud nevyhrajeme, bude se zlobit :o)
Je zřejmé, že Tuxedo zvítězil a získal kvalifikační kartičku. Bylo 22.6.2003, to znamená, do Crufts zbývalo bezmála 9 měsíců. Může se zdát, že je to dlouhá doba, ale na vyřízení všech nezbytných povolení a formalit tak právě stačí.
 
Těchto 9 měsíců přeskočím. 2.března 2004 jsme vyjeli směrem do Francie, vyřídili zde poslední vstupní prohlídky a formuláře a ve čtvrtek ráno jsme konečně vyjeli do Anglie. Felicity vezla ve svém autě 6 psů a my tři (já, manžel Petr a Dáša) jsme vezli v kufru auta Tuxeda a jeho starší sestru Poole´s Memory of TW.  Felicity jako zkušený řidič jela před námi a myslím, že se nám podařil rychlostní rekord po pařížském okruhu, kdy naše průměrná rychlost v plném provozu byla 130 km/h.
La Manche jsme překonávali Euro Tunelem – je to sice dražší než trajekt, ale určitě pohodlnější jak pro psy, tak pro nás. Cesta v tunelu trvala pouhých 30 minut. Měli jsme rezervovaný hotel v Coventry, kam později večer přivezl Petr z letiště i Kiru.
 
Crufts oficiálně začínal v 8:30. V 7:00 už jsme byli na místě, umístili psy do připravených boxů (každý pes měl přidělený box na základě katalogového čísla – má to tu výhodu, že si během výstavy můžete každého psa najít a prohlédnout, na druhé straně pro psy samotné to příliš pohodlné není).
Pro labradory byly vyčleněny dva velmi prostorné kruhy se zelenými koberci po celé ploše a kolem nich se nacházely stánky anglických klubů.
Celé posuzování probíhalo velmi rychle. Zvláštností je, že vystavovatelé nastupují do kruhů nahodile, takže se velmi v nich špatně orientuje, když chcete najít nějakého konkrétního psa.
Rozhodčí všem prohlíží skus, každý pes absolvuje „triangl“ a „up and down“ (tam a zpět – z pohledu rozhodčího) a tím je posouzení skončeno. Poté si rozhodčí vybere z kruhu několik jedinců, mezi kterými poté vybírá pořadí. Na Crufts se zadává pouze 1st, 2nd, 3rd, Res. a VHC (hodnocení Res. a VHC by při našem způsobu posuzování odpovídalo V4 a V5).  Pouze 1st. a 2nd. v pořadí získávají od rozhodčího posudek.
Dále se vybírá DOG CC (Dog Challenge Certificate) a Reserve DOG CC, stejně tak ve fenách. Zadávání títulů BOB a BEST PUPPY je stejné jako u nás.
Slyšela jsem hodně o trendu snižování kohoutkové výšky labradorů v Anglii. Musím říct, že jsem na Crufts neviděla jediného psa, který by se mi zdál příliš extrémně nízký. Menšího vzrůstu byly pouze feny.
 
Protože se musí každý pes na tuto výstavu kvalifikovat, je tu obrovská konkurence. Labradorů bylo přihlášeno 536. Celkem je pro každé pohlaví 13 tříd.
 
Tuxedo byl přihlášený do třídy POST GRADUATE a spolu s ním dalších 26 psů. Tentokrát jsem byla už úplně klidná, protože můj sen, stát se svým psem k kruhu na největší výstavě na světe se splnil!
Spolu s nám byli ve třídě např.Charway Ballycobnut, Keene´s Free Trade, Cremino Cobweb, Hafnau Cyffin, Steeleight American Express a další psi z proslulých anglických stanic. Třídu nakonec vyhrál překrásný Ramsayville Rouge Trader (syn psa, který získal titul BOB a BIG - Tullochmohr Final Edition), 2nd. byl Cremino Cobweb (syn psa Rocheby Whisky Mac).

 
Jak už jsem zmínila, titul CC, BOB a BIG si odnesl nádherný černý 4.letý pes z třídy Open SH CH TULLOCHMOHR FINAL EDITION JW (syn Carpenny Walpola). Titul Res.CC žlutý pes také z třídy Open SH CH STAJANTORS ROBIN.
Mezi fenami zvítězila a titul CC získala mladá černá fenka z třídy Special Junior LINDALL DOUBLE BLUE, titul Rec.CC žlutá fenka z třídy Limit SRETLAW DARK CRYSTAL. Titul BEST PUPPY získala fenka ze třídy Special Puppy CAMBREMER I´ VE GOT RHYTHM  - dcera vítězného psa!
 
Ještě bych chtěla zmínit obrovskou účast ve třídě veteránů. Bylo přihlášeno celkem 14 psů a 30 fen do této třídy! Návštěvníci výstavy tak měli jedinečnou možnost spatřit dnes již legendární šampiony a plemeníky. Za některé jmenuji alespoň vítězného černémo šampiona MARFELL SEAFARER, SH CH POOLSTEAD PUMPKIN, FOULBY TITTLE TATTLE a feny CH WARINGAHS BUNGLE BUNGLE, TREBURROWS WILD THYME, CH KEENE´ S PRIDE AND PREJUDICE, POOLSTEAD POLLY´ S SECRET, NAIKEN HICKORY, BEROLEE BLACK MAGIC, SH CH LEJIE CHERRY BLOSSOM a BALNOVA MISS TICKLE, která tuto třídu vyhrála. Třída veteránu byla první třídou v pořadí, což je pro psy staré 10 a více let jistě vhodnější, než když musí čekat až na konec výstavy.
 
Crufts bývá již tradičně spíše záležitostí pro anlické psy anglických majitelů, ale stejně jako loni se podařilo několika psům „neanglických“ majitelů získat pořadí: z Itálie byl 2nd ve veteránech Lenches Morse, z  Dánska byl 3rd ve veteránech pes Skovfogedens Samson, VHC ve stejné třídě získal francouzský Mackintosh of Tintagel Winds, ve Spec.Year získal Res. francouzský Thanks a Lot De La Legende De La Loutre, 3rd v Open francouzský pes Olé, ve Working získal VHC italský Hazenut Chocolate, a konečně třídu Open ve fenách vyhrála starší sestra Tuxeda Poole´s Memory of Tintagel Winds, která s námi po celou dobu cestovala v autě a spala s Dášou v hotelové posteli.
 
Crufts byl pro nás životní zážitek, seznámili jsme se osobně s lidmi, se kterými jsme se znali jen po mailu či telefonu, získali jsme nové přátele, nové zkušenosti, potkali jsme legendární psy a legendární chovatele. 
 
Ještě jednou děkuji Felicitě a Kiře za nádherných pět dnů a vše co pro nás udělaly! Děkuji našim přátelům za podporu!
 
Co říct závěrem? Jsme hrdí na to, že Tuxedo of Tintagel Winds byl prvním labradorem českého majitele vystavovaným na Crufts.
 
Gabriela Lahodová
 
 
Pozn.:
Mnoho fotografií z výstavy a později i posudky vítězných psů najdete na mých webových stránkách www.labrador-retriever.cz
Na závěr jsem ještě zpracovala několik zajímavých údajů:
 
CRUFTS – FAKTA
- Na Crufts 2004 bylo přihlášeno 23.716 psů (o 583 více než v roce 2003) to dělá tento ročník 3.největším od začátku CRUFTS v roce 1891.
- Crufts je největší výstavou na světě, což bylo také stvrzeno zápisem do Guinessovy knihy rekordů v minulém roce. 
- Letos bylo přihlášeno 644 psů z 22.zemí, což je rekordní zahraniční účast.  Mimo jiné byli prezentováni psi z Rakouska, Německa, USA, Japonska, atd.
- Letos bylo přihlášeno: 632 GR, 536 LR, 86 CCR, 469 FCR, 59 NSDTR a 66 CHBR.
-  Titul BOB v r.2004 získal ze zahraničních psů mimo jiné CHBR Waterlover Tedy ze Švédska.
- Labrador Retriever získal titul BEST IN SHOW celkem 3x:
r.1937                          CH Cheverell´s Ben of Bachory
r.1933                          Bramshaw Bob
r.1932                          Bramshaw Bob
 
Čerpáno z informaci The Kennel Club, ourdogs.co.uk a katalogu Crufts.
 

[úvodní strana] [KCHLS] [CCR] [FCR] [GR] [CHBR] [LR] [NSDTR] [CMKU] [CMKJ] [CMMJ] [webmaster]