Klub chovatelů loveckých slídičů - Sekce retrieverů  


První dohledávka

Náš tehdy 14-ti měsíční Chesapeake bay retriever Bakyr z Vlčích luk alias Monty právě uspěl na všestranných zkouškách a bylo načase jeho lovecké dovednosti vyzkoušet i v praxi.

Náhoda tomu chtěla, že kamarád Miloš postřelil lišku při lovu divočáka. Liška byla postřelená naměkko a na levý zadní běh a odběhla se ukrýt do kukuřičného pole. Miloš se snažil dohledat lišku nejprve sám.

Nastala toužebně očekávaná chvíle, kdy bylo možno vyzkoušet našeho pejska. Liška byla střelená 7:15 hod. a pes byl nasazen v 11 hod.Nejprve jsem psa vedla sama. Pes běžel po stopě jako o závod. Když se stopa začala klikatit ve vysoké a husté kukuřici, psa jsem neudržela a musela jsem z kukuřice ven i se psem.

Po druhém nasazení vedl na stopě psa můj manžel. Pes ho opět zavedl na místo, kde jsem ho strhla ze stopy a začal zběsile hledat v kruhu. To už Miloš ztrácel pomalu trpělivost a nevěřil, že lišku dohledá. Ale pes hledal únikovou stopu zvěře, protože místo bylo zapachováno předchozí dohledávkou bez psa. Manžel tedy psa vypustil a Monty již po třech minutách lišku stavěl a náš kamarád Miloš její trápení ukončil dostřelnou ranou.

Na poněkud zmatené dohledávce se hlavně podepsala nezkušenost obou vůdců. Monty je náš první pes a zatím nemáme s myslivostí žádné zkušenosti.

Odpoledne jsme se k lišce vrátili a cvičili jsme s Montym přinášení, dohledávku a přinášení přes překážku pod vedením zkušeného cvičitele pana Romana Hubka.

Na tomto místě bych chtěla poděkovat panu Hubkovi z Kutné Hory za jeho trpělivost při výcviku nejen mého pejska, ale i mě, protože díky němu se mi i v pokročilejším věku otevřely zcela nové zajímavé obzory.

 Olga Medková
Svatý Mikuláš 103, okr. Kutná Hora
Bakyr z Vlčích luk
 
Bakyr z Vlčích luk