Klub chovatelů loveckých slídičů - Sekce retrieverů  


Albeř - červen 2004
 
 
Jednu červnovou sobotu se do rekreačního střediska Walter U Nové Bystřice v Jižních Čechách sjelo asi 50 retrieverů se svými pány a rodinami. Začínal zde výcvikový tábor s retrievery pořádaný Výcvikem retreiverů – jmenovitě paní Evou Píchovou a Jindrou Hermanovou, za velikého přispění pana Milana Píchy.
 
Hned příjezdový den byli psi rozděleni do skupin podle stáří a výcvikové „pokročilosti“. Ti mladší se připravovali na OVVR, kterými tábor končil a ti starší dělali pokroky v přípravě na vyšší typy zkoušek. Výcvikářů jsme měli pět: Jindru Hermanovou, Evu Píchovou, Danu Peškovou, Ivu Rossovou a Lumíra Růžičku. Každý výcvikář měl na starosti dvě skupiny. Cvičilo se na střídačku od půl osmé od rána a od deseti. Cvičení mělo spád a pokroky byly díky zkušenostem a dovednostem výcvikářů vidět den ode dne.
 
Směli jsme se pohybovat ve dvou krásných honitbách, v obou nechyběly louky les a voda – terény tak potřebné pro výcvik retrievera.
 
Po dopoledním cvičení byl oběd. Pan správce Platoš se svým kolektivem v kuchyni předváděl hotové zázraky a za zmínku určitě stojí čtvrteční pečené selátko. Rekreační středisko Walter je na lesní loučce hluboko v lese. Bydleli jsme v dřevěných dvoupatrových chatkách – každé patro má svůj vlastní vchod a je vybavené malou kuchyňkou s ledničkou.
 
Odpolední program opět vymýšleli organizátoři tábora a byl velmi bohatý. Pro lidi se konal triatlon, turnaj ve stolním tenise a po celý tábor běžela soutěž o Tátu a mámu hub.
Společný se psy byl slalom kolem špalků s buřty, podběhem pod stoly pokrytými dekami – samozřejmě na čas.

 
Vyvrcholením tábora pro starší a zkušenější psy byl Platošův pohár. Z různých zkoušek lovecké upotřebitelnosti byly vybrané disciplíny – aport kachny z vody, vlečka, dohledávka ve čtvercích a aport přes ohrádku. Pro vítěze byly připravené krásné ceny a medaile.
 
V pátek se konaly již zmíněné OVVR pod patronací KCHLS. Posuzovaly je zkušené rozhodčí paní Radka Vondrová a Lucie Šeráková. Všichni přihlášení psi uspěli, však také pod vedením zkušených výcvikářů celý týden a mnozí z nich už i před tím na cvičáku pilně pracovali.
 
Všichni jsme se se svými čtyřnohými svěřenci posunuli ve výcviku o kus cesty dál.
 
Náš hlavní dík patří za to, že v Praze Výcvik retrieverů vůbec je a že jeho organizátorky – s vydatnou pomocí Milana Píchy – schopny a ochotny uspořádat tak bezvadný tábor, kde se užije nejen spousta legrace, ale udělá i veliký kus práce s nejlepším plemenem – retrievery.

 příspěvek zaslala Radka Vozková