Klub chovatelů loveckých slídičů - Sekce retrieverů  


Vysvětlení k lidové tvořivosti na MFTR a NFTR

Vážení přátelé,

V poslední době se množí dotazy, jak se bude zkoušet FTR nebo MFTR u KCHLS.

Je na to jednoznačná odpověď. Přesně dle zkušebních řádů ČMMJ. Ta organizace, která zkouší podle nějaké lidové tvořivosti, se může dostat do problémů se zadáváním titulů CACIT příp. res. CACIT, CACT res. CACT. Tyto tituly zadává ČMKU  prostřednictvím ČMKJ a pouze na zkouškách, které probíhají  přesně podle zkušebních řádů ČMMJ.

Pro upřesnění zkušební řády pro FTR a MFTR říkají následující - cituji:

 Retrieveři jsou nepostradatelnými pomocníky myslivců, jako lovečtí psi po výstřelu. Konec citace.

Další citace: Tento zkušební řád vyhovuje předpisu F.C.I., který požaduje konat samostatně zkoušku přinášení na praktických honech a retrieveři tak prokazují loveckou upotřebitelnost. FTR je možno provést v době společných povolených honů na bažanty, kachny a zajíce. FTR probíhá jako ploužení, obstavená nebo leč kruhová. Konec citace.

Myslím si, že k tomu není co dodat.

Ještě poznámku k rozstřelu. Rozstřel musí být proveden vždy na disciplině, která je ve zkušebním řádu pro dotyčné zkoušky uvedena. Když si přečtete discipliny pro FTR tak vám vyjde v podstatě disciplina 6 - Vyhledání a dohledávka. Tím se rozumí i přinášení. Nic jiného není možné, protože  existuje dohoda s RK, že rozstřely se budou provádět pouze na disciplinách, kde je aport.

Chci ujistit všechny vůdce, že všechny FTR budou provedeny, tak jako FTR na Hluboké a v Třeboni. Ani v Židlochovicích nebude žádná změna. Opět budou dvě nebo tři leče, kde vždy půjde polovina psů v tlaku a druhá polovina bude předstoupena. Nebudou se pouštět žádní bažanti, budou všichni z volna.

 Těším se na všechny naše příznivce na MFTR v Židlochovicích, v srpnu 2009 na kachních trialech v Třeboni a listopadu a prosinci na Hluboké a Třeboni.

 Přeji Vám do Nového roku 2009 hodně zdraví, vašim pejskům též a mnoho dobrých a vynikajících výsledků na zkouškách KCHLS.

Ing. Jan Kubeš místopředseda KCHLS

 

[úvodní strana] [KCHLS] [CCR] [FCR] [GR] [CHBR] [LR] [NSDTR] [CMKU] [CMKJ] [CMMJ] [webmaster]