Klub chovatelů loveckých slídičů - Sekce retrieverů  


DOJMY Z MÝCH PRVNÍCH ZKOUŠEK U RK

Chtěla bych vyjádřit lítost nad Speciálními zkouškami z vodních prací konaných dne 22.7.07 v Nezdřevě – Plzeň Jih.

Již po nástupu se zkoušky obrátily proti platnému zkušebnímu řádu, který říká: ,,Vrchní rozhodčí rozdělí rozhodčí do jednotlivých skupin podle zkoušených disciplín před losováním pořadí psů. Rozdělení veřejně vyhlásí.“ Zde pan vrchní rozhodčí Stejskal nejprve nechal losovat pořadí a až poté vyhlásil rozhodčí ke skupinám. A to jen z toho důvodu, že mezi rozhodčími byl p. Melion a pí Melionová vedla psa.

Poté jsme se odebrali na disciplíny a jsme začali disciplínou Marking. Zkušební řád říká: ,,Zkouší se na poli nebo louce s porostem, který má odhozenou zvěř lehce zakrývat.“ My jsme měli trávu cca 30 cm vysokou, což nevím, zda je lehce zakrývat. Nicméně tuto disciplínu jsme zvládli, ale někteří ne, protože jim pes začal automaticky slídit a tak si začali stěžovat. Nevím proč, ale rozhodčí jim dovolili tuto disciplínu opakovat na nízké trávě a když ji i přesto jeden pes nezvládl a měl dostat známku 0, tak řekli, že se toto nebude jako počítat a dají mu tu známku předešlou. Ostatní disciplíny byly celkem v pořádku.

Po skončení disciplín rozhodčí spočetli, že plný počet bodů má 7 psů a ti že půjdou na rozstřel. Jako rozstřel měl být Přinášení dvou kachen z hluboké vody - Handling. Pan vrchní rozhodčí nám začal popisovat disciplínu, jak má vypadat, ale většině lidí přišlo, že ani neví, o čem mluví. Myslela jsem, že zrovna on by měl znát zkušební řád na 100%. Říkal, že se smí použít jeden povel pro přinášení, že se nesmí povzbuzovat a že nejrychlejší pes bude vítězem zkoušek. Já jsem dala pouze 2x povel ,,aport“ (což u mě není povel pro přinesení, já mám povel ,,dones“), a zvládla jsem to za 1 minutu a 1 vteřinu (u zkoušené disciplíny). Tady mi to radši přestali měřit, ale nebylo to o nic dělší. Ostatní psi to měli kolem minuty dvacet a navíc, když šel na řadu pan Uriánek a vyslal psa na vodu, tak poté povzbuzoval a povzbuzoval. Nás diskvalifikovali, že jsem použila dva povely pro přinesení, i když vrchní rozhodčí nevěděl, co já mám za povel pro přinesení a pan Uriánek vyhrál, i když povzbuzoval a bylo to zakázané. Když sem se proti tomu ohradila, vrchní rozhodčí byl nepříjemný a nepřiznal, že si nepamatuje, co říkal a navíc tvrdil, že povel ,,aport“ výslovně zakázal, což není pravda a tvrdil mu to i zbytek vůdců, kromě p. Uriánka. Nevím, ale asi se rozhodčím líbí víc, když budu na psa neustále hulákat a řvát, než když mu dám pouhé dva tiché povely a pes okamžitě ví, co má dělat. Už sem si prošla několika zkouškami, ale to, co jsem zažila nyní pro mě byl zážitek na celý život. Je neuvěřitelné, jak si všichni hrají do karet a když se jim někdo nehodí, tak si na něm něco najdou, aby jim nepřekážel ve vítězství.

Z vyprávění korony se ke mně dostalo také to, že pes přede mnou, dostal pouze jeden povel a pro druhou kačenu už nešel, protože se vůdkyně bála promluvit, aby jí nevytkli, že dala druhý povel. A díky rozhodčím vypadla, protože sami neznají, jak má daná disciplína vypadat a vymýšlí si k tomu další nerozumné změny.

Úžasné bylo i vyhlašování, když vrchní rozhodčí říkal, že některý z vůdců si třeba uvědomí, že se ohradil neprávem a nenápadně narážel na to, že jsem si dovolila mluvit proti němu. Když jsem se ho po vyhlášení šla zeptat, jestli ty uhozené narážky měli být na mě, říkal že ne a že se mi omlouvá, příště to prý bude lepší. Nevím, co tím myslel, ale ani se nedokázal omluvit před ostatními, že byl na mě sprostý.

Toto byly moje první a myslím si, že i poslední zkoušky od Retriever klubu, protože po tomto zážitku budu i nadále věrná zkouškám od KCHLS. Prozatím všechny zkoušky od nich měly úroveň a díky nim mě lovecká kynologie baví i nadále.

Doufám, že Vám tento dopis pomůže ke zlepšení organizace Vašich zkoušek a třeba se tam někdy potkáme.

                                                                                                                      Denisa Sečová

na vědomí: kchls@retriver.cz; golden.erinor@seznam.cz; omsplzen-jih@quick.cz
Příspěvek nebyl redakčně upravován, ani krácen pozn. redakce

 

[úvodní strana] [KCHLS] [CCR] [FCR] [GR] [CHBR] [LR] [NSDTR] [CMKU] [CMKJ] [CMMJ] [webmaster]