Klub chovatelů loveckých slídičů - sekce retrieverů    


Dojmy a postřehy účastníka MZPR.

     Minulý víkend jsem se vypravila držet palce vůdcům a jejich psům na ZPR do Třeboně na tzv. Pergolu.
 
    Mile mě překvapilo krásné prostředí, příjemná atmosféra a lehké napětí ve tvářích některých vůdců.
Po osmé hodině ranní, což odpovídalo času v propozicích se vůdci a rozhodčí rozešli dle losů na disciplíny. Jedna skupina do lesa, jedna na vodu a poslední na pole. Já jsem se, coby korona, přidala ke skupině, která šla na pole.
Na místě se nejdříve rozhodčí představili a seznámili nás všechny, jak budou za sebou disciplíny následovat.
Současně řekli, jak se má vůdce a korona chovat  v průběhu posuzování jednotlivých psů, jak se mají vůdci představit a jaký výkon se bude od něj a jeho pejska požadovat.
 
    První disciplína byla přinášení 2ks pernaté na poli. Všichni vůdci byli lehce nervózní, posedávali ve stínu stromů a snažili se konverzací odlehčit nervózního ducha.
Vše probíhalo bez většího zaváhání, přešlo se k dalšímu posuzování.
Vzhledem k tomu, že střelec na marking byl na cestě, rozhodčí se zeptali všech vůdců, zda souhlasí s výměnou markingu za vlečku pernaté. Nikdo s tím neměl problém a i pro psy to bylo vzhledem k teplému počasí lepší.
Na řadu přišel 1. vůdce, který měl bohužel smůlu, že v koroně se našel člověk, který svého psa neměl uvázaného a ten běhal po louce, kde 1. psík měl nataženou vlečku. To zkoušenému psíkovi pokazilo disciplínu, protože se pak s pernatou přišel pobíhajícímu pejskovi a jeho pánovi „pochlubit“. Rozhodčí neukázněnému účastníkovi korony vynadal a upozornil ho na nekorektní chování, ale onen vůdce měl za chvíli psa opět volně puštěného. Co mě nejvíc zarazilo, že se zmíněný účastník korony postiženému vůdci ani neomluvil….
Naštěstí ostatní vlečky se tahaly již daleko od korony. Ostatní disciplíny již probíhaly v rychlém sledu a bez problémů.
Po lehkém občerstvení jsme se vydali na vodu, kde zkušení vůdci ukázali, jak mají perfektně své psy ovladatelné. I když z mého pohledu dohledávka v rákosí nebyla úplně jednoduchá, naproti rákosu bylo vzrostlé obilí a pejsky to lákalo hledat tam, ale vůdci je velmi obratně směrovali a psům to šlo vcelku dobře.
Pak přišla na řadu chůze na vodítku a musím říct, že tady všichni excelovali.
     Tak a všichni uspěli, měli to za sebou..Nervozita spadla a milí páni rozhodčí vůdcům a koroně začali číst výsledky. V tu chvíli se ozvalo „žbluňk“ a povel „ztratil“!!! Pejsek, který byl součástí korony a již jednou byl napomenut rozhodčím se prokličkoval mezi psy, kteří netrpělivě čekali na vyhodnocení a tím narušil ukončení vodních disciplín naší skupiny…
       Já, jelikož se věnuji sportovně nejen psům, ale i jiným sportovním odvětvím si myslím, že takt a ohleduplnost je základem všech sportů.
 
Po vynikajícím obědě, který byl organizátory KCHLS zajištěn jsme se odebrali na finální rozstřel, na který se každý těšil. Vše proběhlo podle regulí a tituly byly podle času a zásluh rozdány. Všichni psíci v rozstřelu byli moc šikovní a zasloužili si veliký potlesk!!!
Pak už jen následoval přejezd na „Třeboňský ráj“ , kde jsme si s chutí dali panáka na výborně zvládnuté zkoušky.
     Vzhledem k tomu, že byla neděle, kterou bych dovedla využít „flákáním“ doma na kanapi, jsem moc ráda, že jsem měla příležitost se jet na zkoušky podívat. Neděli jsem strávila s prima lidičkama, v příjemné společnosti a každému to doporučuji!!!
 
                                      Dana Hybrantová CHS „Od zlaté Delfi
 

[úvodní strana] [KCHLS] [CCR] [FCR] [GR] [CHBR] [LR] [NSDTR] [CMKU] [CMKJ] [CMMJ] [webmaster]